Poranek Profilaktyczny ,, STOP DOPALACZOM’’

W dniu 19.11.2015r.w Szkole Podstawowej Nr3 odbył się poranek profilaktyczny pod hasłem ,,Stop dopalaczom’’. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klasy IIIa pod kierunkiem pani Joanny Lis i Urszuli Mędreckiej w ramach realizacji programu ,, Szkoła Wolna Od Dopalaczy’’. Rodzice  przygotowali dla dzieci wspaniałe stroje. Wprowadzeniem do tematu była prezentacja transparentów z hasłami : ,,Nikotyna zdrowiu szkodzi, a do tego bardzo smrodzi’’; ,,Nie pij, nie pal, nie zażywaj’’; ,,Witaminy zamiast nikotyny’’; ,,Biały uśmiech już z oddali ma ten chłopak, co nie pali’’. Następnie młodzi aktorzy w formie pouczających scenek przedstawili problem uzależnienia młodzieży od palenia papierosów, picia alkoholu i zażywania narkotyków, jak również sposoby asertywnego radzenia sobie w sytuacjach, gdy młodzi ludzie są nakłaniani przez innych do złych zachowań. Diabeł nakłaniał do sięgania po używki, lecz Anioł skutecznie przed nimi przestrzegał. W finale inscenizacji pojawiają się duchy : Palacza, Pijaczki i Narkomana. ,, Nie pijcie alkoholu, nie palcie papierosów, nie bierzcie narkotyków! ‘’ – proroczo wołały duchy i opowiadały o swojej przegranej walce z niszczycielskim nałogiem. Przesłanie apelu: ,,Młody człowieku, sięgając po używki skazujesz na cierpienie siebie i ludzi, którzy Cię kochają’’- jest jakże aktualne w dzisiejszych czasach, gdy młodzi ludzie coraz częściej sięgają po używki, ulegając złudnemu przekonaniu, iż dzięki nim osiągną lepsze samopoczucie, staną się bardziej dorośli, bądź też będą akceptowani przez grupę. W rzeczywistości substancje te silnie i niszcząco wpływają na młody organizm, doprowadzając często do tragedii. Dlatego tak ważne jest , aby być asertywnym , nie ulegać złym wpływom i nauczyć się mówić ,,nie’’, gdy jesteśmy namawiani do zachowań niewłaściwych, zagrażających naszemu zdrowiu i życiu. Przesłanie apelu niech będzie rodzajem przestrogi dla tych, którzy w przyszłości staną przed dylematem: spróbować czy nie?.

LIS