Z życia szkoły

Rok szkolny 2014/2015

Dzień Mamy i Taty

 w oddziale  przedszkolnym

 

Dnia 26.06.2015 r. dzieci z  oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią Panią Danutą Gotfryd z radością witały Rodziców na uroczystym spotkaniu integracyjnym.

Oczekując na przybycie Pani Dyrektor Alfredy Wojtali i wszystkich zaproszonych gości,  dzieci chwaliły się swoimi osiągnięciami. Były dumne że, potrafią się podpisać. Z zadowoleniem chwaliły się przed Rodzicami swoimi  pięknymi pracami przestrzennymi, które to stanowiły  wystrój sali z okazji Dnia  Mamy i Taty. Przedszkolaki opowiadały także swoim bliskim, czego się nauczyły,  co już potrafią. Wszystkim przybyłym na uroczystość czas upływał wyjątkowo serdecznie.

Aż  wreszcie  nadszedł czas, by rozpocząć koncert z dedykacją  dla  wszystkich  Mamuś i Tatusiów. ,,Proszę Państwa, proszę Państwa…” - uroczystość rozpoczęła  Michasia. Wiersz o myszce pięknie recytowała Hania. Wspólnie zaśpiewane piosenki: ,,Tęcza”,  ,,Dobrze z tatą iść” oraz  ,,Nasza mama”,  podbiły serca publiczności.

Punktem kulminacyjnym  uroczyści była recytacja pogodnej i humorystycznej scenki „Tysiąc spraw do taty”, w której dzieci prosiły o radę swoich tatusiów. Tatusiowie z przymrużeniem oka patrzyli wówczas na swoich milusińskich.

Koncert z dedykacją zakończył się   niespodzianką wieczoru, czyli wspólnym tańcem dzieci. Takie życzenia z okazji Dnia Mamuś i Tatusiów zdarzają się tylko jeden raz w roku, a są  najszczersze, niepowtarzalne i najpiękniejsze, bo płynące prosto z serduszka.

                                                                                                  

 

Wycieczka Survivalowa     

         Niedawno uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach uczestniczyli w niecodziennej wycieczce. Dominowała na niej dyscyplina, twarde zasady i wojskowy kodeks. Jakie są zatem wrażenia uczniów, którzy brali udział w wycieczce. Choć trudno w to uwierzyć – wyjazd uważają za fantastyczne przeżycie i doskonałą szkołę życia. Swoimi refleksami po wycieczce postanowiły podzielić się dwie szóstoklasistki – Dagmara i Emcia:

,,Dnia 25 maja 2015 roku odbyła się wycieczka szkolna  do miejscowości Kokotek, znajdującej się niedaleko Lublińca. O godzinie 8:00 zebraliśmy się przed szkołą. Pani wychowawczyni  sprawdziła listę uczestników wycieczki  i wyruszyliśmy w drogę .

         W autokarze śpiewaliśmy piosenki, graliśmy w karty, słuchaliśmy muzyki  i rozmawialiśmy. Dzięki temu czas mijał nam szybciej. Na miejsce dotarliśmy  po godzinie dziesiątej.

Po wyjściu z autokaru przywitał nas Pan wojskowy i zaprowadził  na plac koło domków oraz namiotów. Tu odbył się apel organizacyjny. Rozdzielili nas na cztery grupy. Dwa domki miała klasa 4 i dwa domki klasa 6. Do każdego domku przydzielono jednego opiekuna.

Pierwszymi  zajęciami było udzielanie pierwszej pomocy oraz poznanie zawartości apteczki żołnierza i lekarza. Pokazywano też, co żołnierz nosi na polu walki. Otóż m.in. kamizelkę, pas, hełm oraz inne części garderoby.

Po tych zajęciach poszliśmy na obiad. Dominik wraz z  Mają byli dyżurnymi, więc musieli wcześniej iść do stołówki, żeby przygotować nakrycia. Na obiad zjedliśmy pyszną zupę pomidorową z ryżem, a na drugie danie kotleta mielonego z ziemniakami i surówką.

         Po obiedzie poznaliśmy zasady bezpieczeństwa podczas strzelania, , szyfrowanie wiadomości oraz składanie i rozkładanie broni. Następnie strzelaliśmy z wiatrówki do tarczy, a póżniej z paintball’a. Na tych zajęciach działaliśmy dwójkami. Wchodziliśmy do lasu i goniliśmy ucznia z klasy wojskowej, który był ubrany w pomarańczową kurtkę, żeby było go lepiej widać. Chodziło o to, by celnie strzelić w „uciekiniera”. Oczywiście okazało się, że jesteśmy wyborowymi strzelcami.

 O godzinie 18.00 była kolacja, po której mieliśmy zajęcia z samoobrony. Potem kolacja, toaleta i do łóżeczek – o 22 cisza nocna. Tymczasem po godzinie 22 ogłoszono alarm. Był trochę przerażający, ponieważ instruktorzy udawali, że ich postrzelono lub że coś im się stało i trzeba było im udzielić pierwszej pomocy. Lecz to nie wszystko, bo rzucali jeszcze jakieś „bomby” i nic nie było widać . Był to niezapomniany alarm.

 Następnego dnia obudziliśmy się o 6.00 i mieliśmy bieg na 3 km. Póżniej o godzinie 7.30 było śniadanie. Od godzinie 8.00 odbyły się zajęcia sportowe, wspinaczka, samoobrona. Na zajęciach sportowych skakaliśmy na skakance. Potem udaliśmy się do pobliskiego parku.

Obiad mieliśmy o godz. 13.30 - oczywiście był pyszny. Jedliśmy zupę kalafiorową, a na drugie danie kurczaka z ziemniakami i mizerią. Po obiedzie musieliśmy się spakować  i pożegnać z tym miejscem, które  było cudowne. Przez te dwa dni nie padało, pogoda dopisała, ale tuż przed wyjazdem padał deszcz, bo my odjeżdżaliśmy. W autokarze wszyscy wołaliśmy: „ Dziękujemy za wycieczkę!”. Do Łaz dojechaliśmy około godziny 18.00.

         Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana. Mieliśmy świetnie zorganizowane  zajęcia, na których nabyliśmy wiele nowych umiejętności. Poznaliśmy nowych ludzi i jednocześnie zintegrowaliśmy się z naszą grupą. Chciałabym tam  wrócić. 

                                                                                                              Dagmara

 

         ,,Dnia 25 maja 2015 roku  pojechaliśmy na wycieczkę do Kokotka.

        W pierwszy dzień uczyliśmy się, jak udzielać pierwszej  pomocy, ćwiczyliśmy samoobronę, strzelanie z wiatrówki i z paintballa, poznaliśmy tajemnice szyfrowania wiadomości oraz budowę broni.  W nocy mieliśmy alarm - wszyscy wyszli w piżamach. Już o 6.00 rano była pobudka. Mieliśmy tylko 10 minut na przebranie się i umycie, późnej była zaprawa- 3 kilometry biegu.

W drugim dniu wspinaliśmy się na ściankę i uczyliśmy się wiązać sznur ratunkowy. Pożniej skakaliśmy grupowo na ogromnej skakance. Wszyscy  byli bardzo zmęczeni, ale nie odpuścili, dopóki nie pobili rekordu. Następnie solidnie ćwiczyliśmy samoobronę. Po tych zajęciach musieliśmy się pakować i szykować w drogę powrotną.

      Wycieczka wszystkim się podobała. Było dużo śmiechu, ale i nauki dotyczącej właściwej postawy w różnych sytuacjach. Na tej wycieczce dominowała dyscyplina jak w wojsku, ale to właśnie nam się podobało: ,,Baczność!”, ,,Spocznij!”, ,,Padnij!”, ,,Powstań!”. Tworzyliśmy wspaniałą drużynę. Wszyscy  cali i zdrowi wróciliśmy do domu. Tej wycieczki na pewno nikt z nas nigdy nie zapomni.”

                                                                                                                Emcia

   

,,Wiwat  maj, trzeci  maj…”

Uczniowie naszej szkoły podczas uroczystego apelu uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

           Członkowie Szkolnego Koła Polonistycznego - uczniowie klas IV-VI oraz uczniowie klasy II a  pod kierunkiem -pani Elżbiety Kijewskiej, pani Anety Łagiewki, pana Rafała Janusa przygotowali montaż słowno-muzyczny, który przypomniał historię tego niezwykle ważnego wydarzenia w dziejach Polski. 

Młodzież przypomniała, że  rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili uroczyście polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców.     

  Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię.   Wielkim świętem państwowym stała się rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w okresie międzywojennym. 

       Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tej rocznicy.

 

       6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował, by przywrócić dzień 3 Maja jako święto państwowe na cześć uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku.

     

            Uczniowie przypomnieli, że w bieżącym roku przypada 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież uroczyście zaśpiewała ,,Wiwat Maj, 3  Maj…”

 

 

 ,,Rozumiem, co czytam” – to brzmi dumnie!

 

Czytanie ze zrozumieniem jest jedną z kluczowych umiejętności, którą kształtuje się w szkole podstawowej w ramach różnych zajęć edukacyjnych. W celu doskonalenia tej umiejętności Szkoła Podstawowa nr 3 w Łazach już po raz kolejny zorganizowała Gminny Konkurs ,,Rozumiem, co czytam”. Do udziału w nim zaproszono reprezentantów klas piątych wszystkich placówek z terenu Gminy Łazy.

27 kwietnia 2015 roku lekko zdenerwowani, ale skoncentrowani i uśmiechnięci uczniowie przystąpili do rozwiązywania testu, który zawierał instrukcję, teksty, pytania oraz kartę odpowiedzi. 60 minut minęło błyskawicznie. Powołana Komisja Konkursowa rozpoczęła obrady. Piątoklasiści musieli uzbroić się w cierpliwość.

Wreszcie nadeszła  wyczekiwana przez nich chwila. Członkowie Jury wkroczyli do sali, niosąc wspaniałe książki  oraz dyplomy. O wręczenie nagród Dyrektor Szkoły – Pani Alfreda Wojtala poprosiła wyjątkowego gościa – Kierownika Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Łazach –Panią Bożenę Miklas. Laureatką konkursu została uczennica naszej szkoły:

- Julia Szymańska

Wszystkim uczestnikom konkursu złożono gratulacje, a nauczycielom podziękowano za wzorowe przygotowania uczniów. Konkurs, jak co roku- przygotowały nauczycielki - pani Aneta Łągiewka oraz pani Elżbieta Kijewska

 

Szkolny  Konkurs Matematyczny

„I Ty zostaniesz Pitagorasem”

 

     24 kwietnia 2015 roku   w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach został przeprowadzony  Konkurs Matematyczny ”I Ty zostaniesz Pitagorasem” . Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas III - VI. Miał on na celu rozwijanie logicznego myślenia , prawidłowego wnioskowania , właściwego kojarzenia, wykorzystania  wiedzy matematycznej do rozwiązywania problemów. Zadaniem jego uczestników było rozwiązanie testu i zadań otwartych.

Komisja Konkursowa dokonała oceny prac, zgodnie z zawartymi w regulaminie konkursu kryteriami. Jurorami były:

-   pani Elżbieta Kurczab,

-   pani Elżbieta Kijewska.

     Laureatami konkursu zostali:

a)w kategorii uczniów klas III

          Natalia

b)w kategorii uczniów klas IV

        Magdalena Czerwińska

  c)w kategorii uczniów klas V

      Natalia Szubert

  d)w kategorii uczniów klas VI

       Dagmara Pilarska

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy sukcesów w dalszej karierze uczniowskiej. Zapraszamy nowych, odważnych, uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.

 

Gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju  "Młodzież zapobiega pożarom”

 

      W dniu 09.04.2015r. w MOK-u odbył się gminny etap  Ogólnopolskiego Turnieju „Młodzież zapobiega pożarom”. Konkurs służy popularyzacji wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Uczestnicy rozwiązywali specjalnie przygotowane testy pisemne.     W zawodach udział wzięły reprezentacje wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu naszej gminy.

     Trzecie miejsce w  kategorii szkół podstawowych zdobył uczeń naszej szkoły Mateusz Urbański , natomiast Julia Szymańska uzyskała nagrodę za najlepszy wynik wśród najmłodszych uczestników konkursu. Uczniów do konkursu przygotowywała  pani Elżbieta Kijewska. 

 

 

Tanecznie zdominowani

 

26 marca Trójka tradycyjnie obchodziła Dzień Wagarowicza. Sceniczne występy: taneczne, wokalne, recytatorskie i gimnastyczne odbyły się poza murami szkoły, w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach. W szkolnym konkursie talentów pod patronatem Samorządu Uczniowskiego wzięło udział 16 uczestników z klas I – VI. Formuła głosowania na ulubionego wykonawcę polegała na zliczeniu głosów wszystkich uczniów i nauczycieli, czym skrupulatnie zajęło się jury wybrane pośród działaczy samorządu. Najwięcej głosów, bo aż 77 otrzymał duet taneczny rodzeństwa – Emanueli i Marcela Mazur, który oczarował publiczność swą ekspresją i perfekcyjną synchronią w rytmie nowoczesnych klimatów o wschodnim brzmieniu. II miejsce zajęła uczennica klasy IIa Daria Dziedzic za prezentację taneczną do utworu Robina Tickle.

Na pozycji III uplasował się Marcel Mazur za pokaz solowy w stylu Elektro and House Dance.

W drugiej części imprezy wystąpił szkolny teatr „Maskoty Doroty” z premierowym przedstawieniem o piratach pt. „Majtek Kajtek”. Na scenie w roli tytułowego Kajtka mogliśmy zobaczyć Sebastiana Banasia, jako przywódca pirackiej bandy wystąpił Dawid Rauk, Pogrzebacza zagrał Kacper Milka, Wielorybnika – Wiktor Moniak, Błyszczyka – Marcel Mazur, Szaloną Lunetę - Dagmara Pilarska, Brzytwę – Julka Łuszczak.

W zagubione na morzu królewny wcieliły się: Emcia Mazur, Paulina Wdowik i Maja Konieczko.

Przedstawienie spotkało się z dużym aplauzem ze strony widowni.

Po zakończeniu obchodów Dnia Wagarowicza uczestnicy konkursowych zmagań  wrócili do budynku szkoły czując na twarzach pierwsze, ciepłe podmuchy wiosny.

 

Dzień Kobiet

 

6 marca, z okazji Dnia Kobiet, odbył się w naszej szkole uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy II b pod kierunkiem pani Marioli Kleszcz. Dedykowane wszystkim kobietom w koncercie życzeń wiersze i piosenki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Męska część drugoklasistów wręczyła wszystkim paniom ręcznie wykonane upominki przygotowane pod kierunkiem pani Marzeny Bargieł.

 

To był bal na sto par

 

     W piątek 30 stycznia 2015 r.  w naszej szkole już od rana było bardzo gorąco, a wszystko to za sprawą atmosfery związanej z balem karnawałowym.  Sala rekreacyjna zamieniła się w salę balową, pięknie przystrojona balonami i serpentynami. Z minuty na minutę zapełniała się pięknymi księżniczkami, tajemniczymi wróżkami, odważnymi rycerzami i kowbojami.  Zawitały też pieski, kotki, motylki, myszki oraz bohaterowie znanych i lubianych przez dzieci bajek. Szaleństwom przy muzyce nie było końca. Wszystkim dopisywał znakomity humor. Moc emocji dostarczały również konkursy, za które dzieci otrzymywały nagrody.  W salach na uczestników balu czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni.

 

 

Program edukacyjny „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”.

 

W miesiącu styczniu wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach uczestniczyli w spotkaniach, prelekcjach i pokazach poświęconych  bezpieczeństwu dzieci na drogach w okresie zimowym. Służyły one realizacji programu „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”, który postanowiliśmy zrealizować przed nadchodzącymi feriami zimowymi.

W dniu 29 stycznia 2015 roku  nadszedł czas podsumowania całego przedsięwzięcia, którego celem było propagowanie wśród uczniów naszej szkoły mody na noszenie elementów odblaskowych podczas wieczornych wyjść z domu, czyli mody na bycie bezpiecznym.

Podczas uroczystego poranka, na który zostali zaproszeni współpracujący z nami przy realizacji programu goście, przedstawiono wyniki całomiesięcznej pracy wszystkich uczniów i nauczycieli.

 Uczennice klasy VI przygotowały pokaz bezpiecznej mody, pokazujący kilka ciekawych propozycji stylowych kreacji, a były to stylizacje: na choinkę, na zebrę, na blokersa, na modnisię oraz styl klasyczny.  Pokaz ogromnie spodobał się nie tylko zgromadzonym na poranku uczniom, ale i zaproszonym gościom. Panie postanowiły czerpać z niego inspiracje do własnych kreacji.

Uczniowie w trakcie realizacji tego programu mieli także okazję pokazać swoje uzdolnienia plastyczne w ramach konkursu dla klas młodszych oraz swoją fantazję w ramach konkursu fotograficznego dla klas starszych. Jury po burzliwych naradach wyłoniło laureatów tychże konkursów, a zostali nimi:

  • kategoria uczniów klas młodszych: III miejsce – Jacek Poborczyk z kl.IIb

                                                          II miejsce – Mahdi Ayari z kl.III

                                                           I miejsce – Kamil Przybyła z kl.IIb

  • kategoria uczniów klas starszych: III miejsce – Paulina Wdowik i Patrycja Bzdzion kl.VI

                                                        II miejsce – Aleksandra Wdowik i Maja Konieczko Kl. VI

                                                        I miejsce – Emanuela Mazur kl. VI

Uczniom tym podczas poranka wręczono dyplomy oraz nagrody książkowe.

Program „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny” obfitował również w ciekawe wizyty niecodziennych gości. Zaprosiliśmy policjanta i strażaków. Było pouczająco, ale i zabawnie. Zrealizowaliśmy wiele zagadnień z dziedziny bezpieczeństwa na drodze, znajomości telefonów alarmowych, rozpoznawania znaków drogowych, bezpiecznej zabawy podczas ferii zimowych. Na dowód realizacji tych wszystkich zagadnień podczas poranka zaprezentowano  pokaz slajdów, który zaciekawił wszystkich zgromadzonych.

 O tym, że do bezpiecznego spędzenia ferii zimowych wszyscy uczniowie naszej szkoły są bardzo dobrze przygotowani, przekonali  nas swym występem uczniowie klasy IIb, prezentując aktorską wersję wiersza „Odblaski”.

 Na zakończenie poranka zaproszeni goście rozdali wszystkim dzieciom odblaski i życzyli udanych ferii zimowych, bo o tym, że będą one bezpieczne, byli całkowicie przekonani.

Za wielkie zaangażowanie i pomoc w realizacji programu „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny” chcemy serdecznie podziękować:

- Panu Burmistrzowi Maciejowi Kaczyńskiemu,

- Policjantom z Posterunku Policji w Łazach,

- Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciągowicach,

- Pani Ewie Karbownik – przedstawicielce rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach.

 

Dzień Babci i  Dzień Dziadka

 

21 i 22 stycznia to daty znane wszystkim wnuczętom. Dzień Babci i Dzień Dziadka to wspaniała okazja, by uświadomić dzieciom, jak wiele w ich życiu znaczą dziadkowie, jak wiele miłości potrafią ofiarować i jakimi są przyjaciółmi i powiernikami.

Aby uczcić to święto uczniowie klasy II b zaprosili do szkoły swe babcie i dziadziusiów i  zaprezentowali przygotowany przez wychowawczynię, panią Mariolę Kleszcz, program artystyczny,  na który złożyły się wiersze, piosenki, taniec i oczywiście serdeczne życzenia. Wnuczęta wręczyły swym babciom i dziadkom własnoręcznie zrobione upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

Była to piękna i wzruszająca  uroczystość.

 

XIV Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek.

 

Dnia 14.01.2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach odbył się XIV Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży z terenu Miasta i Gminy, obejmowal trzy grupy wiekowe:

  • I -grupa wiekowa kl. I-III
  • II- grupa wiekowa kl. IV-VI
  • III - grupa klasy gimnazjalne

Celem konkursu było podtrzymanie i pielęgnowanie tradycji związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia.

W kategorii klas I-III uczniowie naszej szkoły zdobyli I miejsce, a w kategorii klas IV-VI uczennice klasy Iv Weronika i Magda Czerwińskie zdobyły wyróżnieniew duecie fortepianowym.

Jury pogratulowało wszystkim uczestnikom konkursu i rozdało nagrody i wyróżnienia za udział w konkursie.

                                       

 

Wielka Orkiestra Swiątecznej Pomocy w naszej szkole

 

My - uczniowie i równocześnie wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach - w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Z naszym opiekunem- panią Elżbietą Kijewską- spotkaliśmy się o godzinie 7.30 i zaczęliśmy zbierać pieniądze do puszek. Spacerowaliśmy w różnych miejscach naszego miasta, by zebrać jak najwyższą kwotę, bo przecież cel jest bardzo szczytny. O godzinie 10.00 spotkaliśmy się z panią Bożeną Figurą i kontynuowaliśmy zbieranie. Gdy troszkę zmarzły nam noski i dłonie, poszliśmy do sztabu na gorący żurek.

Gdy puszki były pełne, zakończyliśmy zbieranie. Łącznie przekazaliśmy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy 1188,28 zł. Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak doniosłym projekcie.

                                                                                                               Wolontariusze:

                                                                                                                   Patrycja Bzdzion

                                                                                                                   Emanuela Mazur

                                                                                                                       Aleksandra Wdowik

                                                                                                                  Paulina Wdowik

                                                                                                                        Dominik Wędraszek

 

Jasełka 2014

 

Czas jasełek nam się odświeżył...
Scenariusz też jest przy tym dziwniejszy,
że rzecz dotyczy czasów dzisiejszych...
Choć, oczywiście, tak jak w jasełkach,
Nie brak aniołów, śmierci, diabełka,
I wielu innych – lecz zdradzić muszę,
Że wojna idzie o ludzkie dusze!
Wszystko się dzieje tuż przed świętami.
Czasy dzisiejsze – zobaczcie sami...
Piekło i niebo przed sobą macie,
- Patrz więc uważnie, siostro i bracie!...

 

Takim wstępem rozpoczęto przedstawienie jasełkowe, przygotowane przez wszystkich uczniów klasy V pod kierunkiem wychowawczyni Doroty Zglejc. W spektakl zaangażowany został również niezwykle utalentowany uczeń klasy II a – Bartosz Cegła, który wcielił się w postać Czesia.

Na „deskach scenicznych” Jasełek w wersji modernistycznej mogliśmy podziwiać kilka grup wykonawców: Aniołów, Diabłów, Ludzi, Narratorów, Świętego Mikołaja oraz Śmierć. Inscenizacja miała na celu pobudzenie refleksji nad postawą bezmyślnego konsumpcjonizmu. Czy warto opanować pośpiech i zdenerwowanie? Jakie korzyści niesie okazywanie współczucia i zrozumienia w przeciętnej, współczesnej rodzinie?

 Występ nie pozbawiony był humoru sytuacyjnego i słownego. Zaskoczył widownię niespodziewanym  zakończeniem, gdy w finale niedouczony Diabełek stał się adeptem Nieba. Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte przez widzów i nagrodzone gromkimi brawami.

                                  

                                 

 

Listy do Św. Mikołaja

 

    Od lat tradycją  jest pisanie listów do Św. Mikołaja, który jest przyjacielem wszystkich dzieci i każde dziecko może do niego napisać list w dowolnym języku.

    Na początku grudnia uczniowie klas I-III pisali listy do Mikołaja w języku angielskim. Każdy list do Świętego Mikołaja był wyjątkowy, tak samo, jak każde dziecko  jest wyjątkowe.

     A ponieważ wszystkie dzieci starały się być bardzo grzeczne, Mikołaj na pewno spełni prośby i marzenia zawarte w dziecięcych listach...

                                           

                              

 

Wróżby andrzejkowe

 

        28 listopada 2014 r. Samorząd Uczniowski zorganizował wróżby andrzejkowe dla klas I – VI i dla oddziału przedszkolnego.

       Emcia Mazur wróżyła z kości, a Maja Konieczko interpretowała symbole. Siostry Paulina i Ola Wdowik przepowiadały przyszłość, posługując się kartami  i kubkami. Nie brakło również najpopularniejszej wróżby andrzejkowej – przekłuwania igłą serca z imionami przyszłych ukochanych. Do zabawy włączyli się również chłopcy. Kacper Milka i Dawid Rauk czarowali przybyłych zarówno własną przebiegłością jak i  szklaną kulą. Logistyką wizyt poszczególnych klas w zakamarkach sali rekreacyjnej - gdzie ukryły swe gabinety wróżki – zajął się Piotrek Supernak.

Dziękujemy samorządowi za zorganizowanie atrakcyjnej zabawy w duchu staropolskiej tradycji.

 

 

 

Obchody Święta Niepodległości

 

12  listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.

Po wzorowo odśpiewanym hymnie państwowym swój program   zaprezentowali uczniowie klasy czwartej i szóstej.  W formie montażu poetycko-prozatorskiego przekazano najważniejsze informacje historyczne związane z tym świętem,  odśpiewano pieśni patriotyczne, m.in.„Legiony”,  a uczennice z klasy czwartej – Magda i Weronika – zagrały wzruszające, melancholijne utwory.

Wszyscy uczniowie szkoły z zainteresowaniem słuchali, jak przebiegała droga Polaków do niepodległości - jak wielką odwagą odznaczali się powstańcy, jak do odzyskania niepodległości przyczyniły się dzieci i młodzież, jaką rolę odegrał w listopadzie 1918 roku Józef Piłsudski, jak ogromną wartością była dla wszystkich wolna Ojczyzna, którą odzyskano po 123 latach niewoli. Uczniowie obejrzeli też historyczną wystawkę przygotowaną na tę uroczystość.

Za swój występ uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a pani dyrektor Alfreda Wojtala podziękowała dzieciom oraz nauczycielom –pani Elżbiecie Kijewskiej, pani Anecie Łągiewce, panu Rafałowi Janusowi -za przygotowanie szkolnej uroczystości z okazji rocznicy Święta Niepodległości.

 

„Śmieciosztuka- czyli drugie życie śmieci”



         Konkurs ekologiczny „Śmieciosztuka – czyli drugie życie śmieci” organizowany przez Urząd Miejski w Łazach – Wydział Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ochrony Środowiska rozstrzygnięty! Naszą szkołę reprezentowały Aleksandra Wdowik i Paulina Wdowik – uczennice klasy VI. Wykonane przez nie prace „Piesek” i „Wieża Eiffla” zostały wyróżnione. Opiekunem konkursu była pani Joanna Lis.

 

   

 

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w warsztatach  ekologicznych

 

        W dniach 05-06.11.2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, które prowadził Pan Romek z firmy Zielony Punk co. z Piły. W ciekawej formie przekazał zasady segregowania śmieci oraz przedstawił ciekawe produkty otrzymane w wyniku recyklingu odpadów. Nasi uczniowie z zapałem uczestniczyli w konkursie „Kto najlepiej posegreguje śmieci?”.

   

   

 

Ślubowanie klasy I

 

      „PODRÓŻUJEMY PO KRAINIE WIEDZY” -  pod takim hasłem w dniu 29 października  2014 roku odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów.  Był to  bardzo ważny dzień dla najmłodszych uczniów i ich rodziców. W obecności dyrektora szkoły – Alfredy Wojtali, zaproszonych gości:  Burmistrza Łaz- pana Macieja Kaczyńskiego, kierownika Edukacji i Kultury Urzędu Miejskiego w Łazach-pani Bożeny Miklas, przewodniczącego Rady Miejskiej w Łazach - pana Macieja Kubiczka,  zastępcy  przewodniczącego Rady Miejskiej w Łazach- pani Marty Grzesicy, prezesa Oddziału Zarządu ZNP w Łazach-pani Teresy Nowak, dyrektora OSiR w Łazach-Konrada Knopa, radnego – Władysława Nowaka, radnej- Marii Stempel, dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach- Elżbiety Gradzik,  kierownika oddziału dla dzieci i młodzieży- Małgorzaty Poskrobko, prowadzącej uroczystość- uczennicy kl. V - Julii   oraz rodziców i dziadków, uczniowie zaprezentowali wiadomości i umiejętności, jakie zdobyli od 1 września 2014 roku, rozpoczynając podróż po „Krainie wiedzy”.  Wykazali się zdolnościami recytatorskimi i muzycznymi.  Zwieńczeniem uroczystości było złożenie uroczystej przysięgi i pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach.

            Po tym ważnym wydarzeniu pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i rogi obfitości przygotowane przez rodziców oraz upominki od zaproszonych gości.

            Na zakończenie uroczystości rodzice zaprosili  wszystkich na słodki poczęstunek.

   

                                                                                                                                                                                                                                       

 

„Dżentelmen w szkole mile jest widziany”

 

17 października 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się pierwszy apel porządkowy przygotowany przez klasę V pod kierunkiem wychowawczyni  - pani Doroty Zglejc.

Do występów przygotowywali się wszyscy uczniowie z klasy V. Na szczególne uznanie zasługują: Milena Nowak, wcielająca się w postać „Kury Przemądrzałej”,  Mateusz Urbański, który opanował pamięciowo 4 strony wiersza o przygodach niesfornego Władka w komunikacji miejskiej, Wiktor Moniak – z własnej inicjatywy zadbał o specjalne efekty dźwiękowe, oraz Natalka, Julka Szymańska, Julka Dudzik, Kinga i Agnieszka, prowadzące narrację, a także dziewczęta z klasy VI, animujące teatrzyk kukiełkowy samodzielnie przez siebie wykonany.

          Widzowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami dobrego wychowania na co dzień, zwanych przez nasze prababcie kindersztubą lub bardziej światowo i europejsko savoir-vivre’ m. Należy sobie życzyć, aby zasady poznane lub tylko przypomniane częściej były stosowane w codziennym życiu szkolnym, co bardzo ułatwi wzajemne relacje pomiędzy wszystkimi członkami społeczności szkolnej.

Chcesz być traktowany z uwagą i szacunkiem? Szanuj i bądź uważny  wobec innych

     

     

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

        Szczególny ten dzień – święto polskiej szkoły, nasi uczniowie uczcili uroczystą akademią. Pierwszaczki rozpoczęły apel wierszem podziękowaniem za trud i serce włożone przez nauczycieli w wychowanie uczniów. Klasa Ia i Ib zaśpiewały wesołą piosnkę o pedagogach. Uczniowie klas IV-VI recytowali wiersze o szkole. Dawid z klasy VI zaprezentował skecz pt.: „Przepis na ucznia”. Weronika i Magda z klasy IV zagrały przepiękny utwór pt.: „Rapschody”. Centralnym punktem uroczystości była Gala Oskarowo – Jabłkowa, którą prowadzili Maja i Kacper z klasy VI. Każdy z nominowanych w poszczególnych kategoriach nauczycieli i pracowników szkoły otrzymał piękne, czerwone jabłko. Galę uświetniły fragmenty utworów przygotowane przez naszego muzyka pana Rafała Janusa, natomiast opracowaniem scenariusza zajęła się pani Joanna Lis.

   

   

Dzień Języków Europejskich

 

      Rada Europy i Unia Europejska ogłosiły rok 2001 Europejskim Rokiem Języków i od tej pory 26. września corocznie jest obchodzony jako Dzień Języków Europejskich. Jest to święto całej Europy, a przede wszystkim języków, którymi posługują się Europejczycy.

        W naszej szkole promujemy tę cenną inicjatywę poprzez prezentację umiejętności językowych uczniów. W dniu 26 września 2014 roku w ramach lekcji języka angielskiego obchodziliśmy Dzień Języków Europejskich. Uczniowie zademonstrowali różne umiejętności językowe, poczynając od odgrywania scenek związanych z komunikowaniem się w codziennych sytuacjach i quizu językowego, aż po recytację i śpiew. Przeprowadziliśmy pogadanki na temat potrzeby uczenia się języków obcych. Uczniowie wykonali również prace projektowe - plakaty dotyczące historii języków europejskich, jak również gazetkę zatytułowaną ,,Warto uczyć się języków obcych!''

        Zorganizowanie prezentacji umiejętności językowych miało na celu uświadomienie uczniom, że to, co robią na zajęciach jest sensowne, a ich postępy językowe są dostrzegalne. Dzieci wiedzą, że języki obce mają szansę otworzyć drzwi - do przyjaźni, wiedzy i świata.

                                            

                                            

 

Jak to z piłką w Trójce jest…

 

16 września bieżącego roku szkolnego reprezentacja chłopców młodszych Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach w składzie:

Maciej Karwat – kapitan, napastnik lewoskrzydłowy

Marcel Mazur – środkowy napastnik

Aleksander Lesiak – napastnik prawoskrzydłowy

Szymon Dworak – pomoc, obrona

Wojciech Łuszczak – obrona

Mateusz Urbański – bramkarz

pokonała drużyny z Niegowonic, Chruszczobrodu oraz z ,,Jedynki” z Łaz.

    Wspaniali zawodnicy naszej ,,Trójki” zdobyli awans do półfinałów wojewódzkich na szczeblu powiatowym, które odbyły się 26 września w miejscowości Ludwinów- gmina Niegowa w powiecie myszkowskim. Tam nasi chłopcy musieli zmierzyć się z reprezentacjami szkół podstawowych z Niegowej, Ludwinowa, Kromołowa, Szczekocin oraz z Rudnik. Znów okazaliśmy się najlepsi i piątoklasiści, do których dołączył przedstawiciel klasy IV -Jalel Ayari, wyjechali z zawodów, zdobywając I miejsce, a tym samym awans do turnieju o Puchar Donalda Tuska na szczeblu wojewódzkim.

 

75. Rocznica  utworzenia Polskiego Państwa  Podziemnego

 

       26 września w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 75. rocznicy utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem polskiego hymnu narodowego -,,Mazurka Dąbrowskiego”.

        Uczniowie przedstawili krótki rys historyczny Polskiego Państwa Podziemnego. Podkreślili, że było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie, nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony - wojskowy i cywilny - pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem, ale również  stworzenie siły moralnej oraz niepodległościowej tradycji. Uczniowie przypomnieli, jak skomplikowane było zdobywanie wiedzy w czasach II wojny światowej i na czym polegało tajne nauczanie. Minutą ciszy uczczono pamięć Polaków, którzy działali w Polskim Państwie Podziemnym.

     Uroczystość przygotowali członkowie Szkolnego Koła Polonistycznego pod kierunkiem nauczycielki – pani Anety Łągiewki.

Uczniowie klasy IIa i IIb  w Muzeum Chleba w Radzionkowie

 

18.09.2014r. uczniowie klasy  IIa i IIb uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Chleba w Radzionkowie.

W muzeum uczniowie mieli możliwość obejrzenia ciekawych eksponatów związanych z życiem codziennym śląskich rodzin na przełomie XIX i XX wieku.  Podczas projekcji filmu „Chleb” dzieci poznały historię chleba, jego pochodzenie, tradycje z nim związane oraz  proces produkcji pieczywa. Miały możliwość samodzielnego uformowania chleba, który po upieczeniu smakował znakomicie każdemu „małemu piekarzowi”.

            Wycieczka była niezwykle interesująca. Uczniowie wrócili z niej bardzo zadowoleni. 

 

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

 

     1 września  roku zabrzmiał pierwszy dzwonek, a dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny 2014/2015. W "Trójce" ten dzień, jak co roku, był obchodzony bardzo uroczyście. Dyrektor Szkoły Pani Alfreda Wojtala  powitała serdecznie wszystkich uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

   Szczególni ciepłe słowa zostały skierowane do dzieci z oddziału przedszkolnego oraz pierwszoklasistów,  którzy rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Pani Dyrektor zapewniła ich, że każdy pracownik szkoły zawsze będzie służył im radą i pomocą. Pani Dyrektor podkreśliła, że szkoła to obowiązki i nauka, ale także nowe przyjaźnie i zabawy.

     W tym roku szkolnym podczas rozpoczęcia roku szkolnego uczennica z klasy V przypomniała, że 1 września 1945 roku rozpoczęła się II wojna światowa, zatem należy pamiętać o 75 rocznicy tego ważnego wydarzenia. Wszyscy uczestnicy uroczystości minutą ciszy uczcili pamięć Polaków walczących w czasie wojny.

    Po zakończeniu apelu uczniowie udali się do swych klas, by przywitać się ze swymi wychowawcami, kolegami i koleżankami.

Aktualności

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA NR3
    ul. rtm. Witolda Pileckiego14
    42-450 Łazy
  • 032 67 29 642