Z życia szkoły

Dzień Otwarty  Szkoły Policji w Katowicach

            W dniu 9 czerwca 2017 roku  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach uczestniczyli w Dniu Otwartym  Szkoły  Policji  Katowicach.

Podczas Dnia Otwartego Uczniowie  zobaczyli wiele pokazów w wykonaniu policji i innych służb mundurowych, wystawy broni i sprzętu transportowego, konie i psy policyjne, inscenizacje działań policyjnych i ratowniczych, a także pokazy musztry. Pobyt urozmaiciły konkursy z zakresu działań policyjnych i zabaw sportowych, a także poczęstunek tradycyjną grochówką.

Aktorzy z nas mali, ale doskonali!

Wychowawca klasy III - pani Edyta Gibas, wykorzystując zdolności artystyczne swoich wychowanków, z okazji Dnia Dziecka przygotowała z nimi przedstawienie teatralne  pt. „Spotkanie  w bajkowym lesie”.

6 czerwca 2017 roku mali aktorzy pokonali swoją tremę i pięknie zaprezentowali swoje talenty przed przedszkolakami z Publicznego Przedszkola nr 1, Zamiejscowego Oddziału Przedszkolnego przy NSP w Rokitnie Szlacheckim oraz przed społecznością szkolną i rodzicami.

Blasku aktorom dodawały pomysłowo  wykonane  stroje oraz scenografia.

Widzowie  byli zachwyceni występami swych kolegów. Dzieci doskonale wczuły się w swoje role i profesjonalnie je odegrały. Za swój występ  otrzymały gromkie brawa.

                                      

Żeglujemy po… Pogorii

3 czerwca klasa II b wraz z wychowawczynią i rodzicami miała niezwykłą przyjemność uczestniczyć w rejsie żaglówkami.

Impreza odbyła się dzięki zaproszeniu KSW ,,Hutnik”. Uczniowie poczuli wiatr we włosach, żeglując po jeziorze Pogoria. 

Piękna pogoda, pieczenie kiełbasek, żeglowanie i dobry humor sprawiły, że ten dzień wszyscy zapamiętają bardzo długo.
 

                                

                        

                           

                        

 

Jak nie czytam, jak czytam!

My, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach, z ogromnym  entuzjazmem przystąpiliśmy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie „Jak nie czytam, jak czytam!”. Z tej okazji zorganizowaliśmy przed szkołą piknik – wypoczywaliśmy  na kocach i czytaliśmy książki.

Kolejna grupa uczniów udała się nad zalew- podziwialiśmy widoki i czytaliśmy książki. Młodzież ze starszych klas wyruszyła na rajd- piekliśmy kiełbaski i czytaliśmy książki. Klasa III pojechała do kina- w pociągu z przyjemnością czytaliśmy książki.

 I co­­­? Czytam, kiedy się da i gdzie się da. Zatem „Jak nie czytam, jak czytam!”.

            

         

         

                      

20170601_100436.mp4

Żywa lekcja historii

 

            50 lat temu Łazom nadano prawa miejskie. Z tej okazji uczniowie klas IV – VI z naszej szkoły zostali zaproszeni do Izby Tradycji na lekcję żywej historii.

Młodzież, oglądając przygotowaną prezentację oraz słuchając prelekcji, miała okazję dowiedzieć się, jak wyglądały Łazy przed kilkudziesięciu laty.

Wspaniałą lekcję prowadziła pani Beata Kuc, która pracuje  Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach.

Warto znać historię swojego miasta, dlatego bardzo dziękujemy za zaproszenie.

 

Trójka na podium w  gminnym konkursie historycznym

            50 lat temu Łazom nadano prawa miejskie. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w Gminnym Konkursie Historycznym, który odbył się 19.05.2017 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach.

            Uczniowie naszej szkoły do konkursu przygotowywali się wiele tygodni. Uczyli się historii Łaz, wykonali makiety obiektów, rysunki, prace fotograficzne o naszym mieście, przygotowali prezentację, pisali wiersz o Łazach.

Wysiłki jednak opłacały się, gdyż nasi uczniowie w konkursie poradzili sobie doskonale.  W konkursie fotograficznym nasz uczeń – Bartosz Cegła z klasy IV a – zajął I miejsce.

W konkursie drużynowym zajęliśmy III miejsce. Reprezentowały nas trzy uczennice:  Julia Pietraszek

z klasy IV a, Magdalena Czerwińska z klasy VI, Weronika Czerwińska z klasy VI.

Serdecznie gratulujemy!!!

            Uczniów do konkursu przygotowywały nauczycielki: pani Aneta Łągiewka, pani Elżbieta Kijewska, pani Joanna Lis, pani Agata Cegła.

 

Najlepsi w gminie

17 maja 2017 r. reprezentacja piłki nożnej Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach w składzie:

- Dominik Rok

- Jalel Ayari

- Mahdi Ayari

- Kamil Chmurzyński

- Mateusz Włoch

- Wiktor Polechoński

- Patryk Banasiak

wzięła udział w międzyszkolnym turnieju sportowym.

Nasi chłopcy wygrali mecz z reprezentacją SP nr 1 4:2 oraz z reprezentacją SP Niegowonice 4:3, plasując się na najwyższej pozycji w gminie w roku szkolnym 2016/2017.

                      

„Przedświąteczne warsztaty”


     12 kwietnia Biblioteka Publiczna w Łazach zaprosiła naszych uczniów klas II-III wraz z wychowawczyniami na warsztaty zdobienia jaj wielkanocnych.

Pod okiem pana Jacka Nigota uczniowie klas młodszych zdobili swoje kraszanki techniką wydrapywania wzorów za pomocą nożyków. Uczniowie z zapałem wydrapywali na skorupkach zające, bazie i kwiaty. Uczestników warsztatów najbardziej cieszyły samodzielnie wykonane drapanki, ale ich największy zachwyt budziły te, które ozdobił pan Jacek.

 

              

              

              

              

Sukces  w Gminnym Konkursie

 „Omnibus klas III”

         7 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Wysokiej odbył się Gminny Konkurs „Omnibus klas III”. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III Kacper Głąb, który wykazał  się wszechstronną wiedzą. Zajął II miejsce.

            Ucznia do konkursu przygotowała pani Edyta Gibas.  Kacprowi gratulujemy zwycięstwa.

Wycieczka do Żarek

Dnia 28  marca   uczniowie wraz  z wychowawcami  klasy  II a, II b  i III byli uczestnikami niezwykłej przygody  historyczno –kulinarnej  w  Żarkach.

            Z zaciekawieniem zwiedzali  Stary Młyn -  interaktywne Muzeum Dawnych Rzemiosł. Stary Młyn to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z tradycją, a zabawa z nauką. Znajdują się tam multimedialne ekspozycje, atrakcją są interaktywne zabawy. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie, wąchanie itd. Czekało tam na dzieci wiele zaskakujących atrakcji. Obiekt został pomyślany jako muzeum interaktywne – rodzaj parku technicznego.  Dzieci  wyruszyły  w pasjonującą, historyczną podróż w czasie. W jej trakcie poznały tajniki pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa.

Uczniowie  udali  się również na warsztaty wypieku  pizzy. Z zainteresowaniem słuchali instruktażu  specjalistek od wypieku najlepszej  pizzy. Samodzielnie wyrabiali ciasto,  dobierali składniki  które lubią i  gotowe! W trakcie oczekiwania na wypiekanie w specjalnym piecu swoich własnoręcznie przygotowanych pizz,  częstowali się sokiem. A punktem kulminacyjnym była wspólna degustacja własnego wypieku. Uwierzcie!  Było interesująco i  smakowicie.

        

          

                 

       

        

        

       

        

Ogólnopolska  Olimpiada „ Bezpieczny Uczeń i Technik”

Dnia   28 marca po eliminacjach  klasowych  17 najlepszych   uczniów  klas  IV i V naszej szkoły  wzięło  udział  w Ogólnopolskiej Olimpiadzie ,,Bezpieczny Uczeń i Technik”.

Olimpiada  jest konkursem wiedzy o zasadach bezpieczeństwa oraz o otaczającym każdego z nas środowisku technicznym. Jej celem jest usystematyzowanie wiedzy oraz uświadomienie uczniom istoty poruszanych na przedmiocie technika zagadnień. Atrakcyjne, proste i praktyczne pytania zachęcają uczniów do rozwijania aktywności poznawczej, a także zwiększą ich świadomość w sytuacjach zagrożenia zdrowia czy życia.

Na podstawie przesłanych gotowych materiałów konkursowych uczniowie przystąpili do udzielania odpowiedzi na  kartach pracy. Do każdego pytania przyporządkowane zostały cztery odpowiedzi, z których przynajmniej jedna  była prawidłowa. Zróżnicowany stopień trudności pytań oraz ciekawa formuła testów powinny stanowić dla wszystkich uczniów zachętę do udziału w konkursie.

Z niecierpliwością uczniowie wraz z panią Danutą Gotfryd -   nauczycielem przygotowującym uczniów do olimpiady, oczekują na  ostateczne wyniki.

Każdy uczestnik, niezależnie od zajętego miejsca, otrzyma dyplom uznania. Dla najlepszych przewidziano dyplomy grawerowane i dyplomu laureata oraz atrakcyjne nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy

             

                                                                                           

Dzień Wagarowicza 

28 marca 2017 upłynął

w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach

 pod hasłami: śpiewu, tańca i teatru

 

Laureatami w konkursie „Mam Talent” zostali następujący uczniowie:

Tancerze: Adam Pietrucha i Daria Dziedzic

Recytatorki: Magdalena Czerwińska i Anna Tokarska

Wokalistki i wokaliści:

Ada Pilarska, Ala Karasek, Jakub Korab, Bartosz Cegła, Natalia Kowalska, Martyna Bargieła, Dominika Pluta, Wiktoria Polniak oraz Amelia Wójcik i Daria Barczyk.

         Obchody Dnia Wagarowicza, które tradycyjnie odbywały się poza murami szkoły w Miejskim Ośrodku Kultury Łazach, zakończył występ szkolnego koła teatralnego pod kierunkiem Doroty Zieleniec. W tym roku koło zaprezentowało etiudę muzyczną pt. „Policjanci i złodzieje” oraz spektakl teatralny pt. „Bajki mojej prababci”.

        

         

         

         

        

        

        

        

        

        


Trudne, ale ciekawe tematy w naszej szkole…

„Nie potrafimy robić wielkich rzeczy. Możemy robić rzeczy małe, za to z wielką miłością.”

 
Matka Teresa z Kalkuty.

 

Dnia 15.03. 2017  r. uczniowie naszej szkoły wysłuchali prelekcji połączonej z prezentacją  multimedialną na temat „Ubóstwo, empatia, postawy altruistyczne a rola wolontariatu  i chęć pomagania innym”.

Prezentację przygotowała i prelekcję przeprowadziła Pani Danuta Gotfryd. Zwróciła ona szczególną uwagę uczniów na  wyjaśnienie ważnych pojęć. Wskazała, co to jest  ubóstwo, empatia i postawy altruistyczne oraz podkreśliła fakt, że warto POMAGAĆ    - nie można być obojętnym na krzywdę  innych.

W czasie prelekcji uczniowie dowiedzieli się, że  wolontariuszem może zostać każdy, kogo cechuje optymizm,  chęć  do działania, odwaga, odpowiedzialność, wrażliwość i systematyczność w osiąganiu sukcesu.

Podczas prelekcji i  oglądania prezentacji uczniowie mogli zobaczyć wolontariuszy naszego Szkolnego Koła Wolontariatu w akcjach przez nich podejmowanych. Każdy z zainteresowaniem i ciekawością próbował  odnaleźć na slajdzie swoich kolegów i koleżanki w działaniu.

Podsumowując, Pani Danuta Gotfryd zwróciła uwagę na fakt, by zapamiętać, że wolontariat rozwija wśród młodzieży postawę otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, jest alternatywą dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Podejmuje działania na rzecz dwóch środowisk: społeczności szkolnej i środowiska lokalnego.

         

         

 

 Szkolny Konkurs Recytatorski

     Konkurs recytatorski na stałe zagościł w murach naszej szkoły. W tym roku odbył się on  dnia 14 marca. Uczniowie klas II-III oraz IV-VI prezentowali swój  talent oratorski.

         Komisja Konkursowa w składzie:  dyrektor szkoły Alfreda Wojtala, pani Edyta Gibas oraz pani Aneta Łągiewka wsłuchiwało się w  piękną deklamację wierszy oraz prozy. 

Jury wyłoniło zwycięzców. Wśród uczniów klas II-III laureatami zostali:

- Wiktoria Kowalska z klasy III - I miejsce 

- Filip Wojtasik z klasy II a - II miejsce 

- Jakub Skwara  z klasy II b - III miejsce.

Wyróżnienia otrzymali:  Zuzanna Olczyk, Hanna Konieczko, Michalina Kwoczała, Zofia Jach, Irmina Lewandowska, Anna Woldan.

 Wśród  uczniów kl. IV-VI zwyciężyli:

-  Magdalena Czerwińska z  klasy VI - I miejsce   

-  Bartosz Cegła z klasy IV a - II miejsce  

-  Anna Tokarska z klasy IV a - III miejsce. 

Wyróżnienia w klasach IV- VI otrzymali: Jacek Poborczyk i Sebastian Banaś.

Gratulujemy!

         Laureaci I i II miejsca będą nas reprezentować podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się w dniu 24 marca 2017 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach. Życzymy dalszych sukcesów!

       

         

               

         

          

          

          

           

Duet Saksofonowy

13.03.2017r. Szkołę Podstawową nr 3 odwiedził znakomity Duet Saksofonowy. Artyści koncertowali na terenie całego kraju, a także kilkakrotnie za granicą. Ponadto brali udział w festiwalach muzycznych. W swym dorobku posiadają liczne nagrania radiowe i telewizyjne. Na audycjach szkolnych prezentują utwory od klasycznych po muzykę rozrywkową. Panowie w barwny i ciekawy sposób zaprezentowali instrumenty dęte drewniane, ich budowę i sposób gry.

Dobór repertuaru połączony z dużą dawką humoru powodował naturalną, żywą reakcję publiczności. Nawet najmłodsi uczniowie słuchali z ciekawością, niczym widz w filharmonii. Starsi i młodsi uczniowie mogli pochwalić się swoją muzyczną wiedzą, ale też wiele nauczyć się z tej nietypowej lekcji muzyki. Pozytywne wrażenia uczniów są najlepszym podsumowaniem tego wydarzenia artystycznego w naszej szkole.

      

      

      

        

 

„ Smaczna i zdrowa sałatka owocowa”

Uczniowie klasy II b na chwilę zamienili swoją klasę w kuchnię, przygotowując „bombę witaminową”. Z wielkim zapałem obierali, kroili i doprawiali swoje sałatki, wykazując się przy tym dużą cierpliwością i zaangażowaniem.

Owocowa sałatka zachęciła uczniów do zdrowego odżywiania i sprawiła przy tym wiele radości.                                    

Dzień Kobiet

      W naszej szkole z okazji Dnia Kobiet uczniowie klasy II b zaprezentowali program artystyczny pod kierunkiem swojej wychowawczyni. Odświętnie ubrani deklamowali okolicznościowe wiersze i śpiewali wesołe piosenki dla swych pań i koleżanek. Duet uczennic klasy IV a - Ady i Alicji - uświetniła naszą uroczystość.  Oprawa muzyczna przygotowana przez pana Rafała Janusa i na zakończenie wprowadzone w radosny nastrój panie otrzymały w dowód sympatii bibułowe kwiaty.

                                                                                              

Szkolna akcja „Poczytaj mi kolego”

27 lutego w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach ruszyła akcja „Poczytaj mi kolego” na rzecz samopomocy koleżeńskiej.

Akcja jest organizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu „Przyjazna dłoń” we współpracy z biblioteką szkolną.

Wolontariusze z klas IV-VI czytają książki swoim młodszym kolegom z klas II-III.

Głośne czytanie lektury „Karolcia” w klasach drugich odbywa się codziennie na 15 - minutowej przerwie. W klasie trzeciej i w przedszkolu wolontariusze  i chętni uczniowie czytają wybraną literaturę dziecięcą stosownie do potrzeb i zainteresowań.

Akcja odnosi duży sukces. Uczniowie klas młodszych z zainteresowaniem słuchają swoich starszych kolegów i ze zniecierpliwieniem czekają na spotkania z nimi.

Celem akcji „Poczytaj mi kolego” jest propagowanie czytelnictwa, uwrażliwienie na piękno słowa czytanego i poznawanie polskiej literatury oraz integracja i doskonalenie głośnego czytania.

                

      

Konkurs plastyczny „Pomocna dłoń”

rozstrzygnięty!

                        W terminie od 24.02.2017 roku do 07.03.2017 roku został przeprowadzony szkolny konkurs plastyczny w ramach udziału szkoły w ogólnopolskim konkursie „Szkolne Koło Wolontariatu”.

            Do konkursu pod hasłem „Pomocna dłoń”  zgłoszono 9 prac uczniów z klas II – VI.

                        W dniu 7 marca 2017r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Jury w składzie: Marzena Bargieł, Agata Cegła i Rafał Janus, po uwzględnieniu zgodności prac z regulaminem konkursu, ustaliło werdykt:

Miejsce I – Julia Urbańska z klasy IV b;

Miejsce II równorzędnie – Natalia Polechońska z klasy VI i Bartosz Cegła z klasy IV a;

Miejsce III – Kajetan Norek z klasy IV b.

            Wszystkie prace uczniów zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, a zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami na akademii szkolnej.

Gratulujemy pomysłowości i kreatywności wszystkim uczestnikom konkursu!

                             

            

          

Na zajęciach z gospodarstwa domowego…

Miesiąc luty na zajęciach z gospodarstwa domowego w praktyce przebiegł pod hasłem „Bale w karnawale”.

Była nauka tańca oraz wszystkie zasady etykiety obowiązujące na balach i potańcówkach. Uczniowie uczyli się prosić do tańca, dziękować za taniec oraz grzecznie odmawiać. Poznali podstawowe kroki tańca disco i podstawowy krok walca angielskiego, a nawet słynną „ramę”. A po co to wszystko? Przecież koniecznie należało się gruntownie przygotować do szkolnego balu karnawałowego! Szkoda, że karnawał skończył się tak szybko.                   

Uczniowie klas IV w teatrze.

28 lutego uczniowie z klasy IV a i IV b pod opieką pań: Doroty Zieleniec, Agaty Cegły i Marzeny Bargieł, wyjechali do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Zwiedzili okazały budynek teatru, poznając dużą scenę, szatnie, przepiękne, symetryczne, dwubiegowe schody pokryte czerwonym dywanem, kuluary oraz foyer Adama Perepeczki, słynnego Janosika, który przez 6 lat był dyrektorem tego teatru. Przedstawienie pt. „Roszpunka” powstało na motywach baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów w adaptacji i reżyserii Roberta Dorosławskiego, który wzbogacił akcję przedstawienia o przezabawnego DJ’a Pokrakę.

Historię Roszpunki zna prawie każdy. Piękna dziewczyna o długich włosach, czarownica, która zamyka ją w wieży i młody książę, który się w niej zakochuje. Tym razem wszystko jednak wygląda inaczej. Czarownica chce oczarować jednego z jurorów w konkursie piosenki. Niestety, jej skrzeczący głos nie zapewni jej wygranej, ale… przecież Roszpunka pięknie śpiewa! Festiwal prowadzony przez przebojowego DJ’a Pokrakę… to tylko początek zmian w bajce. Okazuje się bowiem, że ojciec Roszpunki jest sławnym gwiazdorem, a doktor leczący jej matkę, potrafi przepowiadać przyszłość! Czarownica, by wygrać, nie cofnie się nawet przed oszustwem.

Na duże uznanie zasługuje wysoka kultura osobista naszych uczniów, którzy podczas spektaklu zachowywali się wzorowo. O skupieniu i wyciszeniu telefonów komórkowych nie trzeba było nikomu przypominać. Na szczęście akcja baśni w nowoczesnej, zmodyfikowanej wersji kończy się szczęśliwie, a dzieci otrzymują jedyny w swym rodzaju przekaz:,, Każdy człowiek ma jakiś talent, musi go tylko w sobie odkryć”.

                       

Nasi uczniowie reprezentują

Dekanat św. Franciszka z Asyżu w Łazach

W XXII konkursie wiedzy biblijnej z Ewangelii św. Mateusza

Na szczeblu diecezjalnym

                        W dniu 23.02.2017 roku uczniowie naszej szkoły, w składzie:

  1. Weronika Czerwińska - klasa VI
  2. Magdalena Czerwińska - klasa VI
  3. Bartosz Cegła klasa – IV a

reprezentując 9 parafii Dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach, zmagali się z testem ze znajomości Ewangelii według św. Mateusza.

                  W konkursie na szczeblu diecezjalnym, który odbył się w Wydziale Katechetycznym w Sosnowcu, swoją wiedzę prezentowało 68 uczniów z XXIII Dekanatów Diecezji Sosnowieckiej.

                  Dyrektor Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu - ks. dr Michał Borda zaznaczył, iż „uczestnikami konkursu są najlepsi z najlepszych, ponieważ są reprezentantami swoich dekanatów i wykazali się szczególną wiedzą z Ewangelii św. Mateusza ”.

                  Troje naszych uczniów, choć nie stanęło na podium, znalazło się w czołówce, uzyskując wysoką liczbę punktów, kwalifikującą ich do pierwszej dziesiątki. Gratulujemy!

            

Straż Ochrony Kolei w ,,trójce”.

   ,,Nie baw się w pobliżu torów!- Straż Ochrony Kolei czuwa nad twoim bezpieczeństwem”.  Pod takim hasłem odbyła się prelekcja na temat zasad bezpieczeństwa na obszarze kolejowym i w pociągach.

    Funkcjonariusze omówili zagadnienia  związane z czynami karalnymi popełnianymi na kolei oraz przybliżyli charakter ich służby. Odpowiedzieli na nurtujące uczniów pytania. Co jest zatem najważniejsze? Bezpieczeństwo!!!

        

         

Warsztaty zoologiczne

       Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pt.,, W tajemniczej krainie gadów z agamą brodatą”,  które miały przybliżyć  im świat gadów, ich zachowania i zwyczaje.

      Uczestnicy dowiedzieli się, czym jaszczurka jest pokryta , czy potrafi zmieniać kolor, czy ma coś wspólnego z dinozaurami. A najodważniejsi mogli pogłaskać i potrzymać zwierzątko na rękach. 

        Podczas warsztatów uczniowie  chętnie rozwiązywali rebusy, łamigłówki, zagadki dotyczące gadów. Uczniom bardzo podobała się ta forma zdobywania wiedzy. To była wspaniała żywa lekcja przyrody!

       

       

       

       

        

Niech żyje bal…

       W chłodny piątek 17 lutego 2017r.  w naszej szkole już od rana było bardzo gorąco, a wszystko to za sprawą atmosfery związanej z balem karnawałowym.
      Sala rekreacyjna zamieniła się w salę balową, pięknie przystrojoną balonami i serpentynami. Z minuty na minutę zapełniała się pięknymi księżniczkami, tajemniczymi wróżkami, odważnymi rycerzami i kowbojami.  Zawitały też pieski, kotki, motylki, myszki oraz bohaterowie znanych i lubianych przez dzieci bajek.
      Szaleństwom przy muzyce nie było końca. O gorące rytmy zadbał uczeń klasy V Wiktor Polechoński.  Wszystkim dopisywał znakomity humor. Moc emocji dostarczały również konkursy,  które prowadziły uczennice klasy VI Martyna Bargieła, Julia Łuszczak i Natalia Polechońska.  W salach na uczestników balu czekał słodki poczęstunek .

      Sponsorom i rodzicom dziękujemy za przygotowanie tej słodkiej niespodzianki. Wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni.

         

         

        

        

          

         

Na zajęciach z gospodarstwa domowego…

W miesiącu styczniu uczniowie na zajęciach z gospodarstwa domowego w praktyce opanowali trudną sztukę porządkowania własnych rzeczy.

Nauka prawidłowego pakowania tornistra okazała się niezwykle przydatna. Również poprawne i gruntowne posprzątanie indywidualnych szafek uczniowskich w klasach zaowocowało ładem i porządkiem w klasach. Uczniowie pozbyli się zbędnych papierów i mogli poprosić rodziców o dokupienie brakujących przyborów plastycznych. Nauczyli się także składać swoje ubrania w popularną „kostkę”. Najwięcej uwagi poświęcili na składanie koszulek z krótkim i długim rękawem. Teraz posprzątanie w szafie będzie dużo łatwiejsze, a utrzymanie w niej porządku banalnie proste.

Okazało się, że uczniowie świetnie radzą sobie z pracami porządkowymi, a nauczyciele i rodzice nie muszą już ich w tym wyręczać, a nawet im pomagać.  Oby tak dalej!

         

W szkolnym laboratorium…

    Uczniowie w ramach zajęć świetlicowych mają zajęcia o charakterze badawczym, laboratoryjnym, dające namiastkę pracy naukowca. W ten sposób przybliżamy dzieciom proste metody badawcze, zapoznajemy je „od kuchni” z podstawami biologii, fizyki, chemii, a także wyposażamy w umiejętności, które pozwolą im bez większych obaw  wziąć aktywny udział w zajęciach lekcyjnych.

Od września dzieci poznawały właściwości powietrza, wody i ognia. Uczniowie podczas eksperymentów odpowiadali na pytania: Gdzie jest powietrze?  Czy powietrze ma ciężar? Na te i tysiące innych pytań można znaleźć odpowiedzi i rozwinąć swoje zainteresowania i uzdolnienia.

            Młodzi naukowcy wykonywali następują doświadczenia: woda wędrowniczka, znikająca woda, kolorowe bąbelki, spalanie a tlen. Na następne doświadczenia czekają z niecierpliwością.

            

        

        

        

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

   Tegoroczny już XXV finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegał pod hasłem: ,,Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”.

    W akcję włączyli się tradycyjnie   wolontariusze z naszej szkoły, którzy kwestowali już wczesnym rankiem w niedzielę – 15 stycznia 2017 r. Kwota, jaką udało im się zebrać, to aż  1916,52 zł.

     Wolontariuszami byli: Magdalena i Weronika Czerwińskie, Martyna Bargieła, Jalel Ayari, Magdalena Klekocka, Natalia Polechońska, Maksymilian Odyjas, Partycja Skrzypiciel, Dominik Rok, Mateusz Duda.

    Duże uznanie dla nich za to, że robili to z wielkim wdziękiem, budząc powszechne zaufanie i sympatię ofiarodawców.

                              

Podsumowanie czytelnictwa w I półroczu roku szkolnego 2016/2017

Tytuł najlepszego czytelnika biblioteki w I półroczu roku szkolnego 2016/2017 uzyskały  uczennice klasy VI - Weronika Czerwińska i Magda  Czerwińska.   Gratulujemy!!!                                                                                

Na zajęciach z gospodarstwa domowego…

    W grudniu na zajęciach z gospodarstwa domowego uczniowie klas młodszych zgłębiali tajniki kindersztuby przy świątecznym stole.

     Uczyli się właściwego zachowania podczas spożywania kolacji wigilijnej. Poznali zasady składania świątecznych życzeń oraz wręczania prezentów znajdujących się pod choinką. Nauczyli się również pakować prezenty. Niektórzy po raz pierwszy w życiu samodzielnie zawiązali kokardę. Najpopularniejszą metodą wiązania okazały się „uszy króliczka”.

    Buty na rzepy idą w odstawkę!!!

         

         

 

Świętowanie w ,,trójce”

Pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach – Alfreda Wojtala na 16 grudnia 2016 roku zaprosiła uczniów, rodziców i wielu innych przyjaciół szkoły na jasełka bożonarodzeniowe.

 Młodzież pod kierunkiem pani Doroty Zieleniec, pana Rafała Janusa i pani Agaty Cegły,  przygotowali jasełka dla całej szkoły oraz społeczności lokalnej.

Przekaz jasełek był bardzo uniwersalny. Mówił o tym, że  w życiu najważniejsza jest miłość, współczucie i wielkoduszność. Przypominał, aby gonitwa towarzysząca nam podczas przygotowań świątecznych nie przysłoniła najważniejszych wartości.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Burmistrza Miasta i Gminy Łazy pana Macieja Kaczyńskiego, Dyrektora MOK – pana Grzegorza Piłki oraz radnych – pani Renaty Supernak oraz pana Alfreda Bachowskiego. Goście życzyli występującym uczniom, nauczycielom i rodzicom spokojnych i ciepłych świąt, jak również podarowali słodki upominek dla wszystkich dzieci w szkole.

          

         

          

Święta z książką

    W ostatnim tygodniu przed zimową przerwą świąteczną zaprosiliśmy do biblioteki uczniów ze  wszystkich klas,  żeby mogli  wybrać książkę, którą będą czytać podczas dni wolnych od zajęć  szkolnych.

    Nauczyciel bibliotekarz chętnie doradzał w wyborach czytelniczych. Największym  powodzeniem  cieszyły się nowości  zakupione w ramach narodowego programu rozwoju  czytelnictwa. 

    Przed nami teraz  „święta z książką”. Miłej lektury!

          

                         

Wycieczka do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach

Dnia 13.12.1016 roku uczniowie klas V i VI udali się na wycieczkę do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach.

Żarki to malownicze miasteczko położone w północnej części województwa śląskiego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Miasto z bogatymi tradycjami związanym z rolnictwem, handlem, rzemiosłem, a szczególnie z  młynarstwem.   Położenie Żarek na ważnym, istniejącym od XII wieku szlaku handlowym z Małopolski na Śląsk sprawiło, iż osada prężnie rozwijała się gospodarczo.

W 1992 r. wojewoda częstochowski zadecydował o przekazaniu młyna na mienie komunalne Gminy Żarki. Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski w dniu 30 grudnia 2005 r. podjął decyzję o wygaśnięciu w całości użytkowaniu młyna. 

W latach 2013 - 2015 staraniem władz gminy i z udziałem środków unijnych przebudowano obiekt pod potrzeby Muzeum Dawnych Rzemiosł. Koszt zadnia to blisko 5 mln złotych, w tym 85% dofinansowania unijnego. Od 2 sierpnia 2015 roku w Starym Młynie otwarte jest pierwsze w Polsce multimedialne muzeum dawnych rzemiosł. Nasi uczniowie mieli okazję poznać to wspaniałe muzeum.

Drugą część wycieczki uczniowie spędzili na warsztatach wytwarzania pizzy. Młodzi kucharze pod kierunkiem szefa kuchni własnoręcznie wykonali pizzę z wybranych składników. Wypieki były pyszne, a uczniowie z siebie dumni.

To była wspaniała, niezapomniana i pełna pozytywnych wrażeń wycieczka. Zorganizowały ją wychowawczynie: pani Elżbieta Kijewska oraz pani Aneta Łągiewka.

            

        

 

Góra  Grosza

 

Od 28.11.2016 r. do 9.12.2016 r. trwała  XVII edycja Góry Grosza organizowanej  przez Towarzystwo  ,,Nasz Dom”. ,,Trójka” również przyłączyła się do tej akcji, która miała formę konkursu.

Wolontariusze z naszej szkoły codziennie zbierali monety groszowe. W wyniku tej akcji zebraliśmy kwotę 452,34 zł, która w całości zostanie przeznaczona na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

Oto wyniki szkolnego konkursu:

  I miejsce  - kl. II b -129,96 zł

II miejsce -  kl. V- 93,50 zł

III miejsce – kl. VI – 86,20 zł.

IV miejsce – kl. IV a- 67,71 zł.

V miejsce – kl. IV b -34,90 zł

VI miejsce- kl. II a – 26,57 zł

VII miejsce – kl. III -13,50 zł

 

Wszystkim  uczniom serdecznie dziękujemy za każdy grosik.

            

            

           

          

 

Mikołajki w „Trójce”

      Jak co roku cała szkoła czekała na ten wyjątkowy dzień.  W szkole panowała niesamowita atmosfera. Uczniowie w klasach niecierpliwie czekali na przybycie tak zacnego gościa. Wszystkim dopisywały świetne humory i towarzyszył  świąteczny nastrój.

     Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami obdarował wszystkie dzieci paczkami i słodkimi upominkami. Dzieci nie były mu dłużne. Obdarowały św. Mikołaja uściskami, uśmiechami, słodkościami i pięknymi laurkami.

Do zobaczenia Mikołaju…

        

         

         

A   to   historia!!!                

         Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. Stało się to dzięki pani dyrektor-Alfredzie Wojtali - która postanowiła zgłosić szkołę do udziału w zajęciach pod hasłem ,,Lekcje Żywej Historii”.

         Uczestnikami zajęć byli uczniowie klas III-VI. Prowadzący zaproponowali szereg niezwykle interesujących zagadnień z wykorzystaniem nowatorskich, aktywizujących metod nauczania.

         Na wstępie uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali historycznych  opowieści średniowiecznych. Dowiedzieli się, między innymi, do czego służyły żupan czy kołpak. Ogromną atrakcją dla uczniów była możliwość obejrzenia, a nawet przymierzenia elementów stroju historycznego. Następnie uczniowie przenieśli się do wieku XVII i poznali elementy uzbrojenia husarskiego.         

W drugiej części spotkania odbył się konkurs. Uczniowie świetnie poradzili sobie z udzielaniem odpowiedzi na zadawane pytania.  

Wszyscy uczestnicy zajęć   jednogłośnie stwierdzili, że udział w projekcie ,,Lekcja Żywej Historii” był dla nich niezwykłym przeżyciem. Zdobyli wiele nowych wiadomości. Takie lekcje pamięta się bardzo długo.

           

         

Nasi uczniowie na podium

W dekanalnym konkursie biblijnym

W dniu 01.12.2016 roku w Zespole Szkół nr 2 w Niegowonicach odbył się XXII KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ na etapie dekanalnym. Wzięło w nim udział 23 uczniów z klas IV – VI szkół podstawowych z Dekanatu X św. Franciszka z Asyżu w Łazach.

Najlepsi z najlepszych zmierzyli się ze sobą, rozwiązując test wiedzy biblijnej z Ewangelii św. Mateusza, opracowany przez Wydział Katechetyczny Kurii w Sosnowcu.

Uczniowie musieli wykazać się szczegółową wiedzą i znajomością cytatów z  ewangelii według św. Mateusza. Nie było łatwo, ale udało się.

Uczniowie naszej szkoły pokonali pozostałych uczestników i zdobyli podium, co oczywiście oznacza dalszy ich udział w konkursie, tym razem na etapie diecezjalnym, który odbędzie się w Wydziale Katechetycznym Kurii w Sosnowcu w lutym 20017 roku.

Na podium w Niegowonicach stanęli następujący uczniowie:

  • miejsce I – Weronika Czerwińska – klasa VI
  • miejsce II – Magdalena Czerwińska – klasa VI
  • miejsce III – Bartosz Cegła – klasa IV a.

Gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy sukcesów na dalszym etapie.

Jesteśmy z Was dumni. Dziękujemy za poświecenie swojego wolnego czasu i godne reprezentowanie nas w tym konkursie.

„Tańcowała igła z nitką”

   W listopadzie na zajęciach z gospodarstwa domowego „tańcowała igła z nitką”, aby poprzyszywać wszystkie oderwane guziki. Uczniowie pilnie ćwiczyli nawlekanie igły oraz trudną sztukę robienia węzełków na końcu nitki. Nie było wcale łatwo, ale nikt się nie poddał. Wszystkie guziki bez względu na wielkość i wygląd zostały starannie przyszyte do tkaniny. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy chętnie bawili się w „krawcową”, aby zdobyć tytuł „Zosi Samosi”.

Sukces naszych uczennic

w II etapie

 Międzyszkolnej  Olimpiady Humanistycznej

dla Szkół Podstawowych

         Dwie wspaniałe uczennice klasy VI Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach – Magdalena Czerwińska i Weronika Czerwińska - zakwalifikowały się do  II etapu  Międzyszkolnej  Olimpiady Humanistycznej z Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych.

Odbyła się ona 29.11.2016 roku w auli Katolickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zawierciu.  Do finału zgłoszeni zostali  uczestnicy ze szkół podstawowych min. z  Łaz, Zawiercia, Myszkowa, Dąbrowy Górniczej czy Ogrodzieńca. Konkurs był okazją do sprawdzenia wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów humanistycznych i miał formę polonistycznego testu kompetencyjnego.

Rywalizacja była zacięta, a poziom uczestników wyrównany. Nasza szóstoklasistka Magdalena Czerwińska pokonała niemal wszystkich konkurentów i zajęła II miejsce. Weronika Czerwińska również uzyskała bardzo wysoki wynik punktowy i znalazła się tuż za podium.

Uczestniczki konkursu otrzymały wspaniałe nagrody i dyplomy. Uczennice do olimpiady przygotowywała nauczycielka języka polskiego - pani Aneta Łągiewka.

                                                    

Z wizytą  prewencyjną w Trójce

W dniu 15 listopada w szkole dla uczniów klas II-III  i  IV-VI zostały przeprowadzone pogadanki  prewencyjne przez  Panią Sierżant - Martę Wnuk z Komendy Powiatowej z Zawiercia. Z wizytą w Trójce gościł także dzielnicowy Łaz, który przysłuchiwał się pogadance prewencyjnej  z zakresu  bezpiecznego zachowania się na drodze z uwzględnieniem  ogólnych zasad bezpieczeństwa w okresie jesiennej aury (odblaski).

 Podczas pogadanki zwrócono uwagę uczniów  na postawę ograniczonego zaufania szczególnie wobec nieznajomych, którzy to mogą namawiać uczniów do zażywania środków odurzających niewiadomego pochodzenia. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że ludzie bezdusznie pozbywają się dużych psów, bo są niewygodne w utrzymaniu, szczególnie w blokach.  Wypuszczają je  na ulice, nie bacząc na los zwierzęcia. Psy opuszczone przez właściciela  są głodne, bywają też agresywne, mogą zaatakować. Dlatego tez Pani Sierżant w sposób interesujący  omówiła   i zademonstrowała  postawę obronną wobec atakującego bezdomnego psa,  z którym  w okresie jesiennym  często się spotykamy. Podczas prelekcji był tez czas na pytania uczniów kierowane do Pani Policjant w sprawie bezpieczeństwa i zachowania w szkole. Na każde pytanie uczniowie otrzymywali  kompensum wiedzy. Pani Policjant na koniec poinformowała uczniów o bezwzględnej konieczności siedzenia małoletnich  w specjalnych fotelikach  w czasie jazdy samochodem z rodzicami. Były także niespodzianki dla uczniów–wszyscy obecni otrzymali opaski odblaskowe, by być widocznym w czasie ruchu drogowego .

          

                                       

Święto Niepodległości

10  listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji  Święta Niepodległości. Uczniowie odśpiewali hymn państwowy, a następnie swój program   zaprezentowała młodzież z klasy V i VI.  

 

Generał Dąbrowski
bohater wielbiony
wiódł do Polski z ziemi włoskiej
waleczne legiony.
Wiekopomna chwała nad wodzem płonęła
i piosenka nad nim brzmiała,
„Jeszcze nie zginęła”.

 

Przekazano najważniejsze informacje historyczne związane z tym świętem. Podkreślono, że dziś nie musimy walczyć i strzelać, dziś nie musimy oddawać swego życia, lecz należy pamiętać o tych wszystkich, którzy nie szczędzili Ojczyźnie tego, co dla ludzi najcenniejsze, którzy wszystko, co najlepsze poświęcili dla Ojczyzny. Uczniowie obejrzeli też historyczną wystawkę przygotowaną na tę uroczystość. Chór szkolny  zaśpiewał pieśni patriotyczne, m.in.„Legiony”,  a szóstoklasistki – Magda i Weronika – zagrały wzruszający utwór.

Za przygotowanie szkolnej uroczystości z okazji 98 rocznicy Święta Niepodległości podziękowano dzieciom oraz nauczycielom – pani Elżbiecie Kijewskiej, pani Anecie Łągiewce oraz panu Rafałowi Janusowi. 

        

       

       

        

Akcja szkolnego koła wolontariatu „Przyjazna Dłoń”

 „pomagamy zwierzętom ze schroniska w Zawierciu”

Zakończona!!!

Uczniowie naszej szkoły i ich Rodzice, wrażliwi na krzywdę zwierząt, w miesiącu październiku zareagowali na apel Szkolnego Koła Wolontariatu i przystąpili do akcji charytatywnej na rzecz bezdomnych psów i kotów z zawierciańskiego schroniska.

Przez cały październik wolontariusze wraz z opiekunem - Panią Agatą Cegłą oraz nauczycielem przyrody - Panią Joanną Lis i nauczycielem języka angielskiego - Panią Aleksandrą Szmajser, czuwali nad prawidłowym przebiegiem akcji. Wolontariusze zbierali dary dla potrzebujących zwierząt. Wychowawcy klas dbali o to, aby dostarczane im przez uczniów i ich Rodziców produkty dla zwierząt ze schroniska w Zawierciu przy ulicy Podmiejskiej 51, trafiały w ręce naszych wolontariuszy. Udało się uzbierać i przekazać schronisku sporą ilość misek, worków i puszek z karmą, ciepłych kołder, koców oraz zabawek dla podopiecznych zawierciańskiego schroniska.. Wszystkie rzeczy były gromadzone sukcesywnie przez cały październik.

Z pewnością miło było sprawić taką niespodziankę bezdomnym, opuszczonym zwierzakom. Uczniowie naszej szkoły doskonale wiedzą o tym, że każde żywe stworzenie potrzebuje akceptacji i ciepła, a za to odwdzięczy się przywiązaniem i bezgranicznym oddaniem. Wierzymy też w to, że być może pewnego dnia znajdzie się ktoś, kto podaruje tym zwierzętom prawdziwy dom, otoczy je miłością i opieką.

Uwieńczeniem akcji było spotkanie w dniu 4 listopada 2016 roku z Panią Joanną Osys-koordynatorem lokalnym organizacji ,,Viva” – akcja dla zwierząt z Zawiercia. Pani Joanna podczas spotkania z uczniami naszej szkoły opowiadała o bezdomności zwierząt i wolontariacie na ich rzecz. Pokazywała ciekawe slajdy, filmy i zaciekawiała nas wspaniałymi historiami. Przedstawiła nam też zawierciańskie schronisko, z dokładnym opisem jego działalności. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie za wspaniałą lekcję uwrażliwiania na potrzeby naszych małych milusińskich przyjaciół – bezdomnych zwierząt ze schroniska.

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim uczniom i ich Rodzicom ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach za dostarczane dary dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Zawierciu. Zachęcamy jednocześnie do odwiedzania tego schroniska i udziału w wolontariacie poprzez kilkugodzinną opiekę nad zwierzętami, np. wyprowadzając je na spacery.

                                                                                 Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.                                                          

Starsi czytają młodszym

        Uczennice klasy VI pod opieką nauczyciela bibliotekarza spotykali się  z uczniami klas IIa i II b, aby  poczytać im ciekawe książki.

       Uczniowie klas młodszych w skupieniu i z zaciekawieniem słuchali bajek, baśni i legend.

                          

 

Kółka rozwijające zainteresowania w klasach II-III 

     Jak co roku w klasach II-III ruszyły kółka rozwijające różne zainteresowania. Uczniowie chętnie uczestniczą w planowaniu, poszukiwaniu i realizacji poszczególnych zadań na wszystkich polach: plastycznych, technicznych, matematycznych, przyrodniczych.   Głównym celem kółek w klasach II i III jest wielopłaszczyznowe rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów.

     Dzieci poprzez działanie poznają otaczający świat, przygotowują materiały i wykonują wiele prac plastycznych i technicznych: wiewiórki z materiału przyrodniczego, przepiękne liście z papieru, gwiazdy, gwiazdeczki, choinki metodą origami, pejzaże malowane, rysowane lub wyklejane.

                                                                                                 

 

 

Zajęcia  świetlicowe  z „gospodarstwa domowego w praktyce”

 

Miesiąc październik  upłynął na zajęciach świetlicowych z „gospodarstwa domowego w praktyce” pod hasłem  „Savoir-vivre” przy stole.

Uczniowie poznali zasady dobrego zachowania nie tylko podczas spożywania posiłków, ale także w codziennych sytuacjach życiowych. Uczyli się nakrywania do stołu, składania serwetek, prawidłowego posługiwania się sztućcami oraz odstawiania koleżankom krzeseł.

Jedzenie obiadu nożem i widelcem przy samodzielnie  i pięknie nakrytym stole sprawiło uczniom wiele frajdy. I jak wspaniale smakowało! Chyba jeszcze nigdy kartacze, pierogi, surówka

 i kotlety  z piersi kurczak nie smakowały tak wyśmienicie.

 Dodatkowo na zajęciach uczniowie ćwiczyli powitanie, przestawianie się, ukłony, przepuszczanie w drzwiach i ustępowanie miejsca. „Kinder  sztuba” górą.!!!  

                            

          

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                
           

           

Halloween 2016  w naszej szkole

    W dniu 28.10 w naszej szkole odbyła się dyskoteka Hallowenowa. Z tej okazji szkołę odwiedziło wiele upiorów, duchów i czarownic. To był sstrraasznie fajny wieczór.

           

              

                                                                                                                                                                                                   
            

   VID_20161028_183617.mp4

Pamiętamy

28 października uczniowie klasy II b udali się pod  tablicę upamiętniającą mieszkańców gminy Łazy.  Tam zapalili znicz oraz uczcili mieszkańców minutą ciszy.

                                       

Smacznie, zdrowo, kolorowo !

      Uczniowie klasy II b już wiedzą, że owoce i warzywa są zdrowe i mają dużo witamin. Z jabłek i marchwi dzieci zrobiły pyszny  i zdrowy sok. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem w pracę. Na koniec  zajęć odbyła się degustacja soków.

               

            

             

            

XXII KONKURS BIBLIJNY

       Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” W dniu 20.10.2016 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach odbył się XXII Konkurs Wiedzy Biblijnej. Tegoroczny konkurs miał na celu sprawdzenie wiedzy uczniów klas IV – VI na temat znajomości Ewangelii według św. Mateusza. Hasłem przewodnim był cytat z ewangelii „(Mt 16, 16).

W konkursie udział wzięło 8 uczniów z klas IV – VI. Swoją wiedzę prezentowali następujący uczniowie:

  1. Bartosz Cegła – klasa IV a
  2. Anna Tokarska – klasa IV a
  3. Marcin Szlęk– klasa V
  4. Jakub Wolny – klasa V
  5. Kamil Chmurzyński – klasa V
  6. Wiktor Wnuk – klasa V
  7. Weronika Czerwińska – klasa VI
  8. Magdalena Czerwińska – klasa VI

Zmagania uczniów z testami, przygotowanymi przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, obserwowała komisja w składzie:

-Przewodniczący – Ks. Proboszcz Parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbego w Łazach- Jarosław Piekarz

-Członek Komisji – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach - Pani Alfreda Wojtala

-Członek Komisji – nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach - Pani Agata Cegła.

       Test konkursowy zawierał 26 pytań. Były tam pytania - zarówno zamknięte jak i otwarte - oraz cytaty z ewangelii. Uczniowie musieli wykazać się szczegółową znajomością Ewangelii według św. Mateusza i wypełnić test konkursowy w ciągu 45 minut.

„        Do etapu dekanalnego, który odbędzie się w Zespole Szkół w Niegowonicach 1 grudnia 2016 roku, zakwalifikowały się 3 osoby – Bartosz Cegła z klasy IV a, Weronika Czerwińska z klasy VI i Magdalena Czerwińska z klasy VI. Życzymy im dalszych sukcesów. Wszystkim pozostałym osobom składamy szczere gratulacje i szczególne wyrazy uznania za wiedzę, którą posiedli, bo przecież Wiedza jest drugim słońcem dla tych, którzy ją posiadają.” – Heraklit z Efezu

           

                

             

          

 

Wycieczka klasy II a, II b i III  do Żarek

    18 października uczniowie klas II oraz klasa III odwiedzili w Żarkach niebanalne miejsca. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w pracowni „EtnoJura”, gdzie z siana i nitki uczniowie czarowali wyjątkowe postacie.W manufakturze słodyczy „Hokus Pokuss” uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć, jak powstają cukierki oraz lizaki, następnie sami mogli przygotować własny słodki upominek.  Czas spędzony w Żarkach minął twórczo i kreatywnie, a na wszystkich twarzach dzieci pojawił się szeroki uśmiech.

              

             

            

 

Podaruj książkę bibliotece!!!

      Biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w akcji „ Podaruj książkę bibliotece!!!”                      

      Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe, a przecież każdy z nas ma na swojej półce książkę, po  którą prawdopodobnie już nigdy nie sięgnie. 

      Może warto podarować ją bibliotece. Książka otrzyma  drugie życie i sprawi radość innym czytelnikom.  Z góry dziękujemy!

                    

Dzień Edukacji Narodowej

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 14  października uczniowie klasy II a  pod kierunkiem wychowawczyni  Danuty Gotfryd przygotowali dla wszystkich nauczycieli  i pracowników  naszej szkoły uroczystą akademię. Filip Wojtasik rozpoczął ten uroczysty dzień życzeniami:

Drodzy nauczyciele, wychowawcy, pracownicy szkoły

z okazji Święta Edukacji Narodowej

pragniemy złożyć  życzenia szczere, prawdziwe, z uczniowskich serc płynące,

życzenia pełne szacunku

Życzymy zdrowia i szczęścia w życiu osobistym,
i uznania za trud wkładany w naszą edukację i wychowanie.

a w pracy zawodowej pomyślności i samych sukcesów.

wiersz „O naszej trójce”   Uczniowie dostojnie i pięknie recytowali wiersze. Radośnie śpiewali piosenki, by uczcić ten wyjątkowy,  niepowtarzalny dzień w roku. Dla wszystkich nauczycieli niespodzianką był wesoły  wymyślony przez uczniów klasy II a oraz ich rodziców specjalnie na tą okazję.

koncertu wokalno -  gitarowego w wykonaniu Patrycji,    Na koniec wszyscy obecni  wysłuchali która   sprawiła wyjątkową  radość zgromadzonym  na akademii. W podzięce za edukację i wychowanie wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły  otrzymali od uczniów kl.  II a  własnoręcznie wykonane laurki  z pięknymi życzeniami.

          

           

         

                   

XVI Dzień Papieski w naszej szkole

       Fundacji „Dzieło nowego tysiąclecia”. Udało nam się zebrać kwotę 793 złote. Dnia 09.10.2016 roku wolontariusze naszego szkolnego koła wolontariatu „przyjazna dłoń” uczestniczyli w zbiórce pieniędzy, przeznaczonych dla stypendystów

Tegoroczny XVI dzień papieski obchodziliśmy pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

   Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które okazały swą ofiarność na rzecz potrzebujących, młodych uzdolnionych   ludzi.

    

„Rubinowy książę

       Dnia 04.10.16 mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole aktorów, którzy zaczarowali naszych uczniów klas I-III baśnią pt. „Rubinowy książę”. Dzieci miały możliwość współtworzenia przedstawienia, a także kreowania bajkowego świata. Gorące oklaski świadczyły o tym, że przedstawienie bardzo się podobało.

            

           

           

 

Zajecia dodatkowe w klasach II - III

Miesiąc wrzesień na zajęciach dodatkowych z „gospodarstwa domowego w praktyce”  przebiegał pod hasłem „Smacznie”. No i było  wręcz  rewelacyjnie  smacznie.

Uczniowie klasy II a, II b oraz III przygotowywali ciekawe i zachwycająco apetyczne desery. Były więc  owocowe szaszłyki, ciastka z andrutów oraz jogurtowe pucharki. Uczniowie włożyli  wiele  wysiłku w uzyskanie nie tylko fantastycznego smaku, ale i efektywnego wyglądu wykonywanych deserów. Cudowne zapachy roznosiły się po całej szkole, aż wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły „ ciekła ślinka”.

Ale to już koniec  z kucharzeniem,  bo kończy się miesiąc wrzesień i  nadchodzi   nowe czyli...( …to będzie niespodzianka).

             

           

Akcja  przeciwpożarowa  w ,,TRÓJCE”

Pierwszy dzwonek, drugi dzwonek, trzeci dzwonek… Czy to alarm przeciwpożarowy? Tak, ale na szczęście to tylko ćwiczenia ewakuacyjne na wypadek pożaru w budynku placówki. A przecież bezpieczeństwo uczniów to priorytet Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach.                

W tym roku próbny alarm Pani Dyrektor – Alfreda Wojtala – zaplanowała na 22 września. O godzinie 10.00  rozległ się sygnał  informujący o zagrożeniu . Wszyscy uczniowie i pracownicy,  zgodnie z planem ewakuacji, opuścili budynek i udali się na plac szkolny. Ewakuacja przebiegła w sposób sprawny i szybki, co dowodzi, że  pracownicy szkoły przygotowani są do postępowania na wypadek pożaru. Wszyscy uczniowie zgromadzili się przed szkołą, a wychowawcy klas zdali raport o frekwencji Pani Dyrektor.

            Nagle rozległy się dźwięki  syren z nadjeżdżających wozów strażackich. Jeden  nich wjechał na plac szkolny. Z budynku wydobywał się dym… Strażacy rozłożyli wąż do gaszenia wody. Wszyscy z zainteresowaniem obserwowali początek akcji. Duże zaciekawienie wzbudził u uczniów ubiór strażacki używany podczas gaszenia budynku.

Strażacy wsiedli do drabiny, która wysunęła się bardzo wysoko. Odbył się pokaz gaszenie pożaru, który mógłby objąć dach szkoły. Lały się strumienie wody. Uczniowie z zachwytem spoglądali na strażaków.  Wielkim przeżyciem dla dzieci było też obserwowanie sytuacji, podczas której udzielano pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym osobom. Akcja przebiegła wzorowo. Pani Dyrektor wraz ze strażakami weszła na drabinę i z kilkunastometrowej wysokości  skontrolowano stan obiektu. Wszystko zakończyło się szczęśliwie. Oby takie akcje zawsze były tylko ćwiczeniami.
Na uczniów czekały dodatkowe atrakcje. Mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem nowoczesnego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Dowiedzieli się o pracy strażaka i predyspozycjach, jakie powinna posiadać  osoba ubiegająca się o pracę w tym zawodzie. Nad bezpiecznym przebiegiem akcji  czuwał aspirant sztabowy – Pan Wojciech Pluta  z Państwowej Straży Pożarnej  w Zawierciu, któremu składamy wyrazy uznania. Dzięki tak profesjonalnie przeprowadzonym pokazom ratowniczym uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia.  

Dyrektor, nauczyciele i uczniowie  serdecznie  dziękują Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciągowicach i Niegowonicach  za przeprowadzenie w szkole ćwiczeń ewakuacyjnych i pokazów ratowniczych.

           

              

              

         
 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

     1 września  zabrzmiał pierwszy dzwonek, a dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny 2016/2017. W "Trójce" ten dzień, jak co roku, był obchodzony bardzo uroczyście. Dyrektor Szkoły Pani Alfreda Wojtala  powitała serdecznie wszystkich uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

   Szczególni ciepłe słowa zostały skierowane do  dzieci z klas II-III. Pani Dyrektor zapewniła ich, że każdy pracownik szkoły zawsze będzie służył im radą i pomocą. Pani Dyrektor podkreśliła, że szkoła to obowiązki i nauka, ale także przyjemna zabawa.

   Serdeczne słowa zostały przekazane również uczniom z klas IV-VI. Gorąco powitano również rodziców uczniów oraz nauczycieli.

    Po zakończeniu apelu uczniowie udali się do swych klas, by przywitać się ze swymi wychowawcami, kolegami i koleżankami.

               

            

 


 

Aktualności

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA NR3
    ul. rtm. Witolda Pileckiego14
    42-450 Łazy
  • 032 67 29 642