Z życia szkoły

Rok szkolny 2017/2018

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

           

       

         

        

        

        

        

        

        

 

"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

        

       

      

      

      

      

                       

           

         

PIKNIK W SZKOLE  PODSTAWOWEJ  NR 3

 

      30 maja w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się Piknik, który można  streścić w jednym zdaniu: ,,Dla każdego coś miłego”. Interesujące niespodzianki mogli znaleźć miłośnicy śpiewu, tańca i teatru. Nie brakło przysmaków dla smakoszy, ale także zwolennicy ruchu na świeżym powietrzu mieli ciekawe atrakcje. Wszyscy przyjaciele naszej szkoły: uczniowie, rodzice i zaproszeni goście wraz z panem Burmistrzem - Maciejem Kaczyńskim  mieli okazję obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu klas I – VII.

    Dużym zainteresowaniem cieszyła się Kawiarenka pod chmurką. Można było zjeść przepyszne ciasta upieczone własnoręcznie przez mamy i babcie lub skosztować potraw z grilla. Dla dzieci przewidziano mnóstwo atrakcji: loterię fantową, zamek dmuchany, basen z podgrzewaną wodą oraz  jumpery na linach z asekuracją.

    Nawet pogoda, która w południe objawiła swe kaprysy, zasłaniając błękitne niebo burzowymi chmurami, okazała się przychylna. Już o godzinie 16 zza chmur wyszło słońce i towarzyszyło nam niepodzielnie aż do końca zabawy. To były wspaniałe chwile!

        

        

         

        

        

        

        

         

                               

        

          

        

         

 

WYCIECZKA    DO WARSZAWY

     

     

     

 

3 MAJA-ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

       

           

        

       

       

        

                        

 

NA    RATUNEK    ZIEMI!

 

         28 kwietnia 2018 roku  w  Szkole  Podstawowej nr 3 w Łazach odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi. Klasa V b pod kierunkiem wychowawcy - pani Joanny Lis przygotowała inscenizację ekologiczną pod tytułem  ,,Na ratunek Ziemi!”

         Młodzi aktorzy wcielili się w istoty świata przyrody, żywiołów, zwierząt i roślin, żeby uświadomić wszystkim, że wspaniałe bogactwa przyrody trzeba wykorzystywać mądrze, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Następnie uczniowie klasy VII pod kierunkiem nauczyciela - pani Anny Leszczyńskiej  zorganizowali pokaz mody ekologicznej. Młodzież w strojach  z worków, papieru, puszek i innych  materiałów prezentowała się na wybiegu. Oprawę muzyczną akademii przygotował nauczyciel muzyki-pan Rafał Janus.

        Podczas Dnia Ziemi  uczestniczyliśmy także w ekologiczno - edukacyjnej akcji „Sadzenie drzewek” na osiedlu Podlesie, zorganizowanej przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach.

       Pamiętajmy, że jesteśmy częścią otaczającej nas przyrody i chroniąc ją, gwarantujemy sobie i przyszłym pokoleniom lepsze życie.

 

ODLOTOWE LEKCJE PRZYRODY

 

      Dnia 26.04.2018 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach odbyła się odlotowa lekcja przyrody z udziałem żywych ptaków.

      Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z biologią życia  sów oraz  przedstawicieli rodzin jastrzębi i sokołów. W trakcie warsztatów zademonstrowano najmniejsze i największe sowy, sokoły i jastrzębie. Młodzi przyrodnicy dowiedzieli się, czym różnią się poszczególne gatunki ptaków oraz poznali ich zwyczaje. Ogromną radość sprawił dzieciom bezpośredni kontakt z prezentowanymi ptakami, które wielokrotnie latały, wzbudzając zachwyt obserwatorów.

      W drugiej części spotkania uczniowie rozwiązywali zagadki, dotyczące warunków życia i zwyczajów sów, jastrzębi i sokołów. Uczestnicy spotkania zdali test celująco i otrzymali nagrody. Ostatnią atrakcją było robienie zdjęć z ptakami. Polecamy takie odlotowe lekcje przyrody.

EKSPERYMENTY Z WIREM MLECZNYM

      Zainteresowanie eksperymentami u dzieci nadal trwa. Tym razem wzięliśmy na tapetę eksperyment z mlekiem, barwnikami i napięciem powierzchniowym. Eksperymenty z uczniami pozwalają w naturalny sposób pobudzić ich do myślenia, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce. To doskonały sposób na wprowadzenia uczniów w świat nauki.

     Na duży talerz wlewamy mleko, dodajemy barwniki i obserwujemy, jak kolory się rozpływają, mieszają i tworzą przepięknie wirujące barwy.

GMINNY KONKURS ,,ROZUMIEM, CO CZYTAM”

 

        Czytanie ze zrozumieniem jest jedną z kluczowych umiejętności, którą kształtuje się w szkole podstawowej w ramach różnych zajęć edukacyjnych. W celu doskonalenia tej umiejętności Szkoła Podstawowa nr 3 w Łazach już po raz kolejny zorganizowała Gminny Konkurs ,,Rozumiem, co czytam”. Do udziału w nim zaproszono reprezentantów klas piątych ze wszystkich placówek z terenu Gminy Łazy. Przybyłych uczestników oraz ich opiekunów bardzo serdecznie powitała Dyrektor Szkoły – Pani Alfreda Wojtala.

          24 kwietnia 2018 roku o godzinie 9.30 piątoklasiści przystąpili do rozwiązywania testu, który zawierał instrukcję, teksty, pytania oraz kartę odpowiedzi. 60 minut minęło błyskawicznie. Powołana Komisja Konkursowa sprawdziła prace oraz wyłoniła laureatów. Pani Dyrektor Alfreda Wojtala wręczyła nagrody szczęśliwym zwycięzcom. Zostali nimi:

-I miejsce:

Piotr Kubasik – Szkoła Podstawowa w Niegowonicach

oraz

Krzysztof Parzoch – Szkoła Podstawowa nr 1 w Łazach

-II miejsce:

Julia Pietraszek – Szkoła Podstawowa nr 3 w Łazach

-III miejsce:

Miłosz Kotwa – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Rokitnie Szlacheckim.

 Konkurs, jak co roku, przygotowały nauczycielki: Aneta Łągiewka oraz Elżbieta Kijewska.

                                     

DALSZA CZĘŚĆ ZABAW Z EKSPERYMENTOWANIEM

Jajko w eksperymentach

Jajko - takie zwykłe jajko kurze - można świetnie wykorzystać podczas zabaw w eksperymentowanie. Szukaliśmy informacji:

  1. Dlaczego jajko nie tonie w słonej wodzie?
  2. Jak rozpoznać, czy jajko jest surowe czy gotowane?
  3. Czy skorupka jest krucha?
  4. Czy jajko skacze?

Hit, to skaczące jajko. Surowe jajko kurze umieściliśmy w szklance i zalaliśmy octem na 48 godzin. Po48 godzinach skorupka rozpuściła się. Zmyliśmy ją wodą z kranu, a jajko zostało tylko w błonce. Widać nawet żółtko! Jajko jest miękkie i odbija się jak piłeczka. Uwaga: nie rzucać z wysoka - pęknie.

Odpowiedzi na resztę pytań proszę poszukać z dziećmi

WARTO MIEĆ HOBBY!!!

O tym, że warto mieć hobby, wiedzą chyba wszyscy uczniowie. Ale jak ogromną rolę odgrywa ono w całym życiu, należy uświadamiać i dzieciom, i młodzieży.

Uczniom bardzo podobała się forma zajęć – połączenie prelekcji z teatrem oraz prezentacją multimedialną.      Mogą się one łączyć ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem — jak w przypadku naszego gościa.  By zachęcić uczniów wszystkich klas do rozwijania swojej pasji, w naszej szkole zorganizowano spotkanie z niezwykłym artystą – Panem Piotrem Ślęzakiem. W niezwykle oryginalny sposób, między innymi jako pomnik-mim, opowiadał uczestnikom spotkania o tym, że warto mieć zainteresowania.

Młodzież na pewno zapamięta, że warto mieć pasję, ponieważ to ona przyczynia się do kształtowania naszej osobowości.

        

      

      

       

WIELKI  TEST  WIEDZY  O WIOŚNIE

         Dnia 17 kwietnia Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach zorganizował dla uczniów klas IV – VII Wielki Test Wiedzy o Wiośnie.

      W teście wzięło udział 35 uczniów, którzy mieli okazję popisać się swoją wiedzą: przyrodniczą, geograficzną, fenologiczną, historyczną, muzyczną, społeczną i obyczajową. Test miał wiele pytań podchwytliwych, kontrowersyjnych i żartobliOKwych, wszak na temat wiosny stworzono wiele dzieł poetyckich, muzycznych i plastycznych.

      Dla ułatwienia - rozwiązywanie testu przebiegało podczas prezentacji multimedialnej stworzonej przez Kacpra Głąba z klasy IV. Wyświetlana była ona przez przewodniczącą samorządu - Natalię Polechońską oraz aktywistkę - Julię Łuszczak.

       Tytuł GŁOWY NIE OD PARADY zdobyli następujący uczniowie:

Ada Pilarska, Bartosz Cegła i Adrian Olczyk z klasy V a oraz Izabela Lewandowska i Marta Górska z klasy V b. Zwycięzcom gratulujemy wygranej!!!

        

       

       

        

,,OMNIBUS”    KLAS III

 

       13 kwietnia najlepsi uczniowie klas III a i III b - Maksymilian Głuch z klasy III b oraz Oskar Maroń z klasy III a, walczyli o tytuł  „Omnibusa klas III” w Gminnym Konkursie, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Łazach oraz Szkołę Podstawową im. J. Jabczyńskiej w Wysokiej.

        W konkursie brało udział 11 najlepszych uczniów klas trzecich ze wszystkich szkół w gminie. Celem konkursu było wykazanie się przez uczniów wszechstronną wiedzą i umiejętnościami. Niestety, nie udało nam się zdobyć czołowych miejsc. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.

                                     

 

 

UCZENNICE Z ,,TRÓJKI” LAUREATKAMI

WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO

 Z JĘZYKA POLSKIEGO

 

         Dwie uczennice klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 3 w ŁazachMagdalena Czerwińska oraz Weronika Czerwińska - zostały laureatkami Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach.        

         Zakres wiedzy i umiejętności oraz proponowanej bibliografii na poszczególne trzy etapy konkursu poszerzał treści podstawy programowej z języka polskiego. Dziewczynki doskonale poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami na każdym z etapów konkursu.  Otrzymają zaświadczenia potwierdzające zdobycie tytułu laureata wydane przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Zgodnie z regulaminem konkursu dokumenty te uprawniają Magdę i Weronikę do uzyskania maksymalnej liczby punktów w VIII klasie na egzaminie z języka polskiego bez konieczności jego zdawania.

          Uczennice do konkursu przygotowała nauczycielka języka polskiego – Aneta Łągiewka, która otrzyma  list gratulacyjny.

                                                        

 

NAJPIĘKNIEJSZA PALMA WIELKANOCNA

 

     Dnia 30 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach  odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem:

„NAJPIĘKNIEJSZA PALMA WIELKANOCNA”

 

Celem  konkursu było:

 

-promowanie i kultywowanie tradycji oraz zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą,

-pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej,

-rozbudzanie inwencji twórczej uczniów na zajęciach technicznych,

-wykorzystanie pomysłów i technik wykonania palm wielkanocnych oraz form ich zdobienia.

Uczestnicy konkursu mieli  za zadanie wykonać tradycyjne palmy wielkanocne, wykorzystując materiały naturalne i dekoracyjne.

 

Najpiękniejsze prace konkursowe  doceniła komisja w składzie:

-Marzena Bargieł

-Agata Cegła

-Danuta Gotfryd

Wyłoniono następujących laureatów:

 

-w kategorii klas I-III:

 

  • I miejsce zdobył Filip Wojtasik z klasy III a
  • II miejsce - Michalina Kwoczała z klasy III b
  • III miejsce - Wanda Szydło z klasy III b

 

- w kategorii klas IV-VII:

  • I miejsce zdobył Bartosz Cegła z klasy V a
  • II miejsce -  Jakub Wolny z klasy VI
  • III miejsce - Zofia Szydło z klasy IV.

Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe nagrody, a  wszyscy  uczestnicy  konkursu „NAJPIĘKNIEJSZA PALMA WIELKANOCNA”  - pamiątkowe dyplomy.

                                     

 

DZIEŃ NOWYCH TECHNOLOGII W EDUKACJI

       21 marca 2018 roku  uczniowie  szkoły przyłączyli   przyłączyli się do obchodów  Dnia Nowych Technologii w Edukacji. W ramach święta   zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej,   uczniowie  zapoznali się z przygotowanymi przez Akademię  NASK  filmami edukacyjnymi o przygodach zabawnych bohaterów - Plika i Foldera w sieci, rozwiązywali quizy,  dotyczące wartościowego i bezpiecznego wykorzystania różnych narzędzi i usług sieciowych, powszechnie używanych również przez najmłodszych internautów.

        Mamy nadzieję, że zabawa ta sprawi, że uczniowie będą bezpiecznie korzystali z nowych technologii.

 

       

                                                                                                                                                                 

       

 

           

 

14 MARCA – ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY PI

 

        W naszej szkole 14 marca  po raz kolejny  obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby Pi.

     Obchody Święta  rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej dotyczącej Ludolfiny, czyli bohaterki dnia. Następnie uczniowie  rozwiązywali krzyżówki, rebusy i zagadki matematyczne, przedstawiali  przygotowane wiersze o liczbie Pi, plakaty  o liczbie Pi,  zmagali się również w konkursie  literackim – na ułożenie jak największej liczby słów mających  literki „pi” .

     Ukoronowaniem Dnia Liczby Pi był słodki poczęstunek  dla uczniów (ciasteczka z logo liczby π) przygotowany przez uczennice klasy  VI.

       

                      

DZIEŃ KOBIET

,,8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. We wszystkich dziedzinach życia, pracy i nauki spotykamy kobiety. Nie brak ich wśród lekarzy i naukowców, prawników, kolejarzy, kierowców. Pracują nawet na okrętach. Wsławiają się w muzyce, sztuce i sporcie. Wnoszą poważny wkład w życie całego narodu, biorą udział we wszystkich akcjach społecznych oraz w życiu politycznym. Razem ze wszystkimi walczą o największe dobro ludzkości – o pokój”.

Takimi słowami uczniowie klasy III a pod kierunkiem Danuty Gotfryd  rozpoczęli uroczysty apel z okazji  Dnia Kobiet.

 Pięknie wybrzmiewały wiersze i piosenki przy akompaniamencie gitary. W imieniu wszystkich chłopców naszej szkoły Paniom i Koleżankom Oskar złożył najserdeczniejsze życzenia: 100 lat zdrowia, radości, pomyślności i szczęścia przez wszystkie dni roku.

  Na koniec uroczystości wszystkim Paniom zostały wręczone przez uczniów piękne, własnoręcznie wykonane upominki.

    

    

 

DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W ŁAZACH

Koniec przedszkola jest ważnym etapem w życiu dziecka, ale i jego rodziców! Przed dziećmi otwierają się nowe możliwości i wyzwania,  a także nowa rola społeczna – ucznia szkoły podstawowej!

Biorąc pod uwagę oczekiwania przedszkolaków oraz ich rodziców, w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach zorganizowano Dzień Otwarty, który odbył się dnia 20.02.2018 roku o godzinie 17.00.

Pani Dyrektor – Alfreda Wojtala wraz z nauczycielami serdecznie powitała przybyłych gości. Przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami mieli okazję obejrzeć szkołę oraz uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na postawione przez nich pytania.

Dla siedmiolatków w tym dniu przygotowano:

·         zajęcia taneczno-ruchowe,

·         obserwacje mikroskopowe,

·         zajęcia relaksacyjne,

·         zajęcia językowe - cyfry i kolory po angielsku i niemiecku,

·         zajęcia z tablicą interaktywną,

·         zabawy z chustą Klanza.

 Przedszkolaki doskonale się bawiły. Rewelacyjnie wywiązywały się z powierzonych im zadań. Rodzice z przyjemnością dołączyli do wspólnej zabawy. Atmosfera w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach zawsze jest rodzinna i przyjazna. Z niecierpliwością czekamy na naszych nowych uczniów! Do zobaczenia we wrześniu!

          

         

        

         

         

        

        

 

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

W dniu 16 .02.2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w II Gminnym Konkursie Języka Angielskiego, organizowanym przez Niepubliczną Szkołę Podstawową w Grabowej.

Uczniowie klas IV-VII walczyli o tytuł ,,Grand Master in English” oraz ,,Grand Master Team in English”. Konkurs przebiegał w II etapach – indywidualnym i zespołowym. Klasę IV reprezentował  Kacper Głąb, klasę V – Igor Waleszczyk, klasę VI – Marcin Szlęk, klasę VII – Weronika Czerwińska.

Marcin Szlęk zdobył III miejsce w kategorii klas VI, natomiast Weronika Czerwińska wywalczyła II miejsce w kategorii klas VII. Gratulujemy!

                                

                                

ZAJĘCIA     DOGOTERAPII

14 lutego  przyjechali do nas szczególni goście – pies Blues – utalentowany golden retriever oraz jego właściciel. Uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach dogoterapii. Celem programu profilaktycznego „Bezpieczny pies – bezpieczne dziecko” było przybliżenie, oswojenie, uwrażliwienie na potrzeby psa i wyrobienie nawyku systematyczności w opiece nad zwierzęciem poprzez uświadomienie wszelkich jego potrzeb. Każdy uczeń miał możliwość bezpośredniego kontaktu z Blues’em.  Mógł pogłaskać czworonoga i zobaczyć, jak zwierzę reaguje na różne komendy swojego pana. W ramach zapamiętania zasad postępowania z psem uczniowie dostali ulotkę oraz pamiątkowy dyplom.

       

       

       

 

ŻYWA LEKCJA PRZYRODY

Dnia 23.01.2018 r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja przyrody. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z warunkami życia i hodowli szynszyli- sympatycznego Pikusia. Ogromną radość sprawił dzieciom bezpośredni kontakt z milutkim zwierzakiem.

Kolejną atrakcją było robienie zdjęć z Pikusiem na ramieniu. A na koniec spotkania dzieci rozwiązywały zagadki, dotyczące warunków życia i zwyczajów szynszyli. Uczniowie zdali test celująco. Takie lekcje przyrody warto kontynuować!

         

        

      

JASEŁKA  W NASZEJ SZKOLE

 

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

W tym roku szkolnym na te właśnie pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedzi, pracując nad scenicznym wystawieniem Jasełek. Przedstawienie w warstwie słownej osnute zostało na kanwie wierszy księdza Jana Twardowskiego. Współczesny teatr społecznie zaangażowany uczy dzieci i młodzież stawiania pytań, zachęca do refleksji, o którą tak trudno w młodym wieku. Jasełka Bożonarodzeniowe nie są bajką, w której Maryja, Józef i Boże Dzieciątko przeżywają okrutne przygody, a w zakończeniu wszystko dobrze się kończy. Owszem, skończy się dobrze, jeśli będziemy:

- podawać sobie ręce,
- uśmiechać się do siebie,
- przebaczać sobie.

W Jasełkach wzięli udział uczniowie z klas: I, III a,  IV, V a, V b oraz chór szkolny.

Scenariusz – pani Dorota Zieleniec.

Oprawa muzyczno-wokalna – pani Edyta Gibas i pan Rafał Janus.

Scenografia – pani Agata Cegła.

Prezentacja multimedialna – Kacper Głąb.

Obsługa sprzętu: Jakub Wolny, Wiktor Polechoński.

Składamy serdeczne podziękowania:

- występującej gościnnie Patrycji Gotfryd za profesjonalny aranż gitarowy,

- pani Danucie Gotfryd za inspiracje,

- pani Marzenie Bargieł za rękodzieło bombek choinkowych,

- paniom Justynie i Paulinie za pomoc w montowaniu dekoracji.

 

          

      

      

      

       

       

         

 

OKO W OKO Z…KOTEM CUKIERKIEM

 

          Dnia 13.12.2017 w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach gościł Waldemar Cichoń -autor serii powieści dla dzieci, których bohaterem jest nietuzinkowy kot o imieniu Cukierek.

Autor przedstawił młodym czytelnikom bohatera swoich książek. Opisywał prawdziwe przygody Cukierka, który, jak się okazało, istnieje naprawdę i jest domowym ulubieńcem całej rodziny.

            W tym niecodziennym wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy I, III a, III b oraz IV.  Spotkanie miało na celu kształcenie kultury czytelniczej wśród  najmłodszych.

 

      

      

        

 

 

KONCERT GRUPY MUZYCZNEJ

 

       

 

        

                      

 

       

XVII GMINNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

 

        Dnia 9.12.2017 roku o godzinie 10 w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach rozbrzmiewały najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Oryginalne  interpretacje tradycyjnych, świątecznych utworów zachwyciły publiczność i jury, które  podkreśliło rosnący z roku na rok poziom artystyczny wykonawców.

        Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek ma na celu pielęgnowanie pięknej tradycji  śpiewania kolęd w okresie Bożego Narodzenia. Jury Festiwalu wręczyło najlepszym nagrody i wyróżnienia:

- w kategorii klas 1- 3 -  2 miejsce zdobył uczeń klasy III a - Filip Wojtasik,

- w kategorii klas 4-7 - 2 miejsce zdobyli - Adrianna Pilarska i Bartosz Cegła, uczniowie klasy V a.

     Występom towarzyszyły tematyczne stroje, elementy taneczne oraz nastrojowe oświetlenie sceny. Największe  wrażenie, zarówno na jury jak i na publiczności, zrobiły piękne głosy uczestników oraz solówki instrumentalne. Hej, kolęda, kolęda. Wesołych świat!

 

   

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

 

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W ŁAZACH

 

       W dniu 6 grudnia 2017 roku nasze Szkolne Koło Wolontariatu „Przyjazna dłoń” zaprezentowało montaż słowno – muzyczny z okazji Dnia Wolontariusza, opracowany przez Panią Agatę Cegłę, Panią Dorotę Zieleniec i Pana Rafała Janusa.

       Rozpoczęliśmy słowami : „Siedzę sobie w domu i wspominać muszę, co mnie nauczyło być wolontariuszem. Wolontariusz - człowiek z sercem, z powołania, ma on dobrą duszę i chęć pomagania…”.

       Potrzebę i rangę działalności wolontariackiej podkreśliliśmy, recytując słowa: „Wolontariat to ważne zadanie, bo w życiu konieczne jest pomaganie, aby ludzie będący w potrzebie, mogli poczuć się na Ziemi jak w niebie…” Nie zapomnieliśmy też dodać, „ że warto dać drugiemu cząstkę serca swego i w każdym zobaczyć swojego bliźniego, który choć w potrzebie, także człowiekiem jest i warto mu ofiarować dobroci gest”.

      Piękne teksty i słowa, odnoszące się do pomocy bliźniemu poprzez działalność wolontariacką, wzbogaciły odśpiewane przez naszych wolontariuszy piosenki:„Pomaganie jest trendy”, „Nie jesteś sam” oraz „Tolerancja”.

      Na zakończenie Dyrektor Szkoły - Pani Alfreda Wojtala, podziękowała wolontariuszom naszego koła za ich zaangażowanie i pracę na rzecz potrzebujących w środowisku szkolnym i lokalnym.

       

 

       

 

        

 

      

 

       

 

ZIMOWE  CUDA

     Pierwszy śnieg zachęcił klasy trzecie do napisania listów do Świętego Mikołaja. Uczniowie poznali zasady pisania listu oraz adresowania koperty. W liście zawarli swoje prośby i marzenia. Z niecierpliwością czekali na 6. grudnia, by otrzymać  wymarzone prezenty.

      Gdy nadszedł wyczekiwany dzień, pierwsze cuda pojawiły się w szkole. Wśród uczniów spacerował…Święty Mikołaj. Odwiedził wszystkie klasy, rozdawał prezenty, częstował słodkościami. Dzieci czuły się, jak w siódmym niebie.

      A teraz czekamy na pierwszą gwiazdkę!

        

        

       

       

        

       

       

        

       

W POSZUKIWANIU ZAGINIONYCH SAŃ MIKOŁAJA-

RELACJA Z WYCIECZKI DO WIELKIEJ FABRYKI ELFÓW

 

            5 grudnia 2017 roku uczniowie klasy I pod opieką wychowawczyni - Edyty Gibas i rodziców udali się na wycieczkę do Katowic do Wielkiej Fabryki Elfów.

            Dzieci wzięły udział w poszukiwaniu zaginionych sań Mikołaja. Aby je odnaleźć, rozwiązywały zagadki logiczne i wykonywały zadania edukacyjne. Brały udział w grach zręcznościowych.  Dużą atrakcją dla dzieci było pisanie listu do Mikołaja, a ostatecznie -spotkanie z nim.

          Pierwszoklasiści uśmiechnięci i pełni wrażeń wrócili do domu.

   

     

 

ANDRZEJKI  W NASZEJ SZKOLE

30 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się poranek wróżb andrzejkowych zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.

Julia Łuszczak przepowiadała przyszłość wróżąc z kart. Natalia Polechońska przygotowała 2 serca z imionami żeńskimi i męskimi. Poprzez nakłucie serca igłą można było poznać imię przyszłej zony lub męża. Patryk Banasiak odkrywał przed wróżącymi magię i symbolikę kolorów. Wspomagał go Jakub Wolny kryjący pod kubeczkami klucze, monety oraz inne artefakty oznaczające, bogactwo, powodzenie, szczęście lub kłopoty. Numerologią zajął się Wiktor Polechoński  interpretując przyszłość w ilości punktów („oczek”)  wyrzuconych kostek do gry. We wróżbach andrzejkowych wzięli udział  wszyscy uczniowie od klasy I do klasy VII, co sprawiło im sporo frajdy i przyjemności w dniu  św. Andrzeja.

 

PRZEDSZKOLAKI W „TRÓJCE” – WARSZTATY KULINARNE

 

            28.11.2017 roku dzieci 5 i 6 – letnie z oddziału przedszkolnego Niepublicznego Przedszkola, mieszczącego się przy ul. Kolejowej 8, uczestniczyły wraz z rodzicami w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez naszą szkołę.

            Przedszkolaki serdecznie powitała Pani Dyrektor Alfreda Wojtala. Dzieci pod czujnym okiem Pani Marzeny Bargieł, którą wspomagała Pani Agata Cegła, uczyły się przyrządzać smaczne szaszłyki owocowe.

Widać było, że to poważne zadanie sprawiało przedszkolakom ogromną frajdę. Swoją pracę wykonywały etapami, według instrukcji podanej wcześniej przez Panią Marzenę. W efekcie dzieci przyrządziły smaczne, kolorowe i zdrowe szaszłyki owocowe, którymi poczęstowały również swoich rodziców.

Po kulinarnych „rewolucjach” dzieci udały się do sali świetlicy szkolnej, by poznać miejsce, w którym uczniowie spędzają swój czas pozalekcyjny.

 

UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W ŁAZACH

 

REPREZENTANTAMI SZKÓŁ MIASTA I GMINY ŁAZY

W IV REGIONALNYM

KONKURSIE POŚWIĘCONYM POEZJI KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO

 

„…kto ma czasu za dużo wszystko czyni gorzej 
jeśli kochasz czas zawsze odnajdziesz 
nie mając nawet ani jednej chwili…”

ks. Jan Twardowski „Nie ma czasu” (fragment)

 

          W dniu 23.11.2017 roku uczniowie naszej szkoły reprezentowali Miasto i Gminę Łazy w IV Regionalnym Konkursie poświęconym poezji ks. Jana Twardowskiego, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 42 w Sosnowcu.

W kategorii recytacja prezentowali się następujący uczniowie:

  1. Sebastian Banaś z klasy VII -  wiersz pt.: „Który stworzyłeś pasikonika…”;
  2. Bartosz Cegła z klasy V a - wierszu pt.: „Żebym nie zasłaniał sobą Ciebie”;
  3. Magdalena Czerwińska z klasy VII - wiersz pt.: „Bliscy i oddaleni”.

Przesłuchania 95 uczniów szkół podstawowych prowadziło jury, powołane przez: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, Parafię Rzymskokatolicką pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu oraz Szkołę Podstawową nr 42 w Sosnowcu. Recytacja wierszy odbywała się tylko w obecności komisji i osoby fotografującej.

     Uroczyste ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i prezentacja laureatów odbędzie się  5 grudnia 2017 roku.

Czekamy z niecierpliwością i mocno trzymamy kciuki.

 

 

 

UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W ŁAZACH

ZAKWALIFIKOWALI SIĘ DO DIECEZJALNEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ

 

     W dniu 23.11.2017 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach odbył się XXIII Konkurs Wiedzy Biblijnej na etapie dekanalnym (rejonowym). Wzięło w nim udział 21 uczniów z klas V – VII szkoły podstawowej z całego Dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach.

    Najlepsi z najlepszych zmierzyli się ze sobą, rozwiązując test wiedzy biblijnej z Ewangelii św. Marka, opracowany przez Wydział Katechetyczny Kurii w Sosnowcu.

Uczniowie musieli wykazać się szczegółową wiedzą i znajomością cytatów z  Ewangelii według św. Marka. Nie było łatwo, ale udało się.

       Dwóch uczniów z naszej szkoły pokonało pozostałych uczestników i zdobyło podium, co oczywiście oznacza dalszy ich udział w konkursie, tym razem na etapie diecezjalnym, który odbędzie się w Wydziale Katechetycznym Kurii w Sosnowcu 25 stycznia 2018 roku.

Na podium w Niegowonicach stanęli następujący uczniowie:

Miejsce II – Marcin Szlęk – klasa VI

Miejsce III – Bartosz Cegła – klasa V a

Gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy sukcesów na dalszym etapie.

      Jesteśmy z was dumni. Dziękujemy za poświecenie swojego wolnego czasu i godne reprezentowanie nas w tym konkursie.

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. W tym roku postanowiliśmy uczcić odzyskanie niepodległości w sposób nietypowy - zorganizowaliśmy Turniej Wiedzy o Polsce i Polakach. Reprezentanci klas IV-VI podzieleni na dwie drużyny: Białych i Czerwonych, odpowiadali na pytania z zakresu historii, przyrody i  języka polskiego. Uczestnicy teleturnieju rozpoznawali również sławnych Polaków - ze świata nauki, kultury i sportu. Nie zabrakło pięknych piosenek patriotycznych i biało - czerwonych barw. Uczniom bardzo spodobała się nowa formuła obchodów Święta Niepodległości i już zgłosili akces do udziału w przyszłorocznym teleturnieju.

        

        

        

         

 

ZAJĘCIA TECHNICZNE-EKSPERYMENTY

          

         

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 W ŁAZACH

PAMIĘTA

O BOHATERACH WOJENNYCH

POLEGŁYCH NA TERENIE MIASTA I GMINY ŁAZY

 

 „Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.” 

Elżbieta Daniszewska „Zaduszki” (fragment)

 

            W dniu 02.11.2017 roku grupa wolontariuszy z naszej szkoły wraz z opiekunem - Panią Agatą Cegłą oraz klasa V b wraz z wychowawczynią - Panią Joanną Lis uczciła pamięć bohaterów poległych na terenie naszego miasta.

Udaliśmy się pod tablicę upamiętniającą  mieszkańców Miasta i Gminy Łazy, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość oraz na cmentarz wojenny żołnierzy austriackich i niemieckich z okresu I wojny światowej, aby oddać im hołd i zapalić znicze. 

 

 

                        

                  

 

NASI UCZNIOWIE UCZESTNIKAMI  XXIII KONKURSU  BIBLIJNEGO

W dniu 27.10.2017 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach odbył się XXIII Konkurs Wiedzy Biblijnej. Tegoroczny konkurs miał na celu sprawdzenie wiedzy uczniów klas V – VII na temat znajomości Ewangelii według św. Marka. Hasłem przewodnim był cytat z ewangelii „Ty jesteś mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie.” (Mk 1, 11).

W konkursie wzięło udział 5 uczniów z klas V – VII. Swoją wiedzę prezentowali następujący uczniowie:

1.      Bartosz Cegła                    – klasa V a

2.      Julia Pietraszek                  – klasa V a

3.      Kamil Chmurzyński            – klasa VI

4.      Marcin Szlęk                     – klasa VI

5.      Jakub Wolny                     – klasa VI

Zmagania uczniów z testami, przygotowanymi przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, obserwowała komisja w składzie:

1.      Przewodniczący –Proboszcz Parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łazach ks. Jarosław Piekarz.

2.      Członek Komisji – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach Pani Alfreda Wojtala.

3.      Członek Komisji – nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach Pani Agata Cegła.

Test konkursowy zawierał 25 pytań. Były to zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte oraz cytaty z ewangelii. Uczniowie musieli wykazać się szczegółową znajomością Ewangelii według św. Marka i wypełnić test konkursowy w 45 minut.

Do etapu rejonowego, który odbędzie się w Zespole Szkół w Niegowonicach 23 listopada 2017 roku, zakwalifikowały się 3 osoby – Bartosz Cegła z klasy V a, Marcin Szlęk z klasy VI i Julia Pietraszek z klasy V a.

Życzymy im dalszych sukcesów. Wszystkim pozostałym osobom składamy szczere gratulacje i szczególne wyrazy uznania, za wiedzę, którą posiedli, bo przecież Wiedza jest drugim słońcem dla tych, którzy ją posiadają.” – Heraklit z Efezu

          

        

         

 

 SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

      W piątek 27.10.2017 gościliśmy w naszej szkole  pana Piotra Szydło- leśniczego z Nadleśnictwa Siewierz. Podczas  prelekcji uczniowie klas I-III zapoznali się z pracą leśniczego, dowiedzieli się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy oraz poznali wiele ciekawostek z życia leśnych zwierząt. Gość zachęcał do częstego obcowania z przyrodą. Zwrócił  także szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z uroków lasu.

        

        

UROCZYSTE  ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ

         Kilka tygodni przed ślubowaniem rozpoczęły się przygotowania. Pierwszaki poznawały szkołę, kolegów, zaznajamiały się ze swoimi prawami i obowiązkami, wdrażały się do wspólnego życia w społeczności szkolnej.   Wreszcie 25 października 2017 roku  nadeszła upragniona, długo oczekiwana chwila. Jej świadkami byli: pan Burmistrz Maciej Kaczyński, pani dyrektor BPM i G w Łazach Elżbieta Gradzik, prezes zarządu oddziału w Łazach ZNP Teresa Nowak, radni - pani Renata Supernak i pan Alfred Bachowski, pani dyrektor Alfreda Wojtala,  przewodnicząca Rady Rodziców pani Sylwia Włodarczyk oraz rodzice i opiekunowie. Do pięknie udekorowanej sali w strojach galowych weszły dzieci.  Pierwszaki zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne. Udały się w podróż po Krainie Wiedzy. Przemierzyły drogę ze Smerfowej Krainy w mury szkolne, a następnie złożyły uroczyste ślubowanie.

  Na pamiątkę uczniowie otrzymali  dyplomy, odznaki, medale  oraz upominki od przybyłych gości. Rodzice wręczyli swoim pociechom „rogi obfitości”. Po tych wspaniałych występach dzieci udały się  na zasłużony poczęstunek, przygotowany przez niezawodnych rodziców.

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej placówki! Zostaliście nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!

        

        

       

        

        

        

         

       

        

          

 

„EDUKACYJNA PRZYGODA”

  W AGROTURYSTYCE W PRZYBYNOWIE

Dnia 19 października uczniowie klas   I- IV brali udział w „Edukacyjnej Przygodzie”

w agroturystyce  w Przybynowie.

Zwiedzali mini ZOO. Wzbogacali swoją wiedzę dotyczącą  życia i sposobu odżywiania się  zwierząt egzotycznych. Mieli okazję karmić te zwierzęta, które wskazał przewodnik mini ZOO. Była to wielka  radość i przygoda, kiedy kucyki czy daniele podjadały z ręki uczniów chleb.

Kolejnym pasjonującym przeżyciem był pobyt w skansenie w Jurajskiej Chacie, gdzie uczniowie mogli obejrzeć dawne żelazka, dzieże, stary chlebowy piec  i  posłuchały bajania o życiu, gdy nie było elektryczności. A żyjąca  w XIX wieku  społeczność całkiem dobrze radziła sobie w życiu. Historyczne opowieści i oglądanie dawniej używanych sprzętów ciekawiło uczniów –zadawali wiele intrygujących pytań, na które chętnie odpowiadał przewodnik.

Po wyczerpującej dawce wiedzy wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku  a każdy na dokładkę  otrzymał watę cukrową, którą uwielbiają dzieci. Ależ to jeszcze nie koniec naszej przygody w Przybynowie. Uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej przejażdżki „Wesołą ciuchcią” po leśnych dróżkach, by z  bliska przyjrzeć się kolorom jesieni. Po  tej atrakcji dzieci wzięły udział w  aktywnym  warsztacie „Skąd się bierze mleko?”. Dowiedziały się  o mlecznej drodze, czyli kto nam daje mleko i o magii natury, czyli procesie powstawania mleka.

Punktem kulminacyjnym było dojenie krówki Marcysi. Oczywiście nie zapomniano o degustacji mleka i przetworów mlecznych, jakim jest smakowity biały ser. Na koniec warsztatów była jeszcze praktyczna nauka otrzymywania ze śmietany masła, które zupełnie inaczej smakuje niż to kupione w sklepie.

Dla usystematyzowania wiedzy uczniowie wzięli udział w  podsumowującym quizie. Przed wyjazdem do domu były jeszcze grillowane kiełbaski.

Pobyt w Przybynowie był prawdziwa przygodą.

       

        

              

        

        

         

                

            

DZIEŃ  EDUKACJI  NARODOWEJ

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy III b zaprezentowali program artystyczny pod kierunkiem swojej wychowawczyni - Jagody Binek. W programie nie zabrakło humorystycznych scenek z życia szkoły. Naszą uroczystość uświetnił chór uczennic z klas IV-VII przygotowany pod kierunkiem pana Rafała Janusa. Wszyscy nauczyciele otrzymali słodki upominek.

      

      

      

      

       

                   

       

  

   UCZNIOWIE KLAS I-III UCZESTNICZYLI

W SPOTKANIU   Z   PRZEDSTAWICIELEM    POLICJI

i numeru telefonu.   własnego adresu  danych osobowych czy też zasady ograniczonego zaufania . W trakcie prelekcji dowiedzieli się, by nie podawać nieznajomym internautom   niebezpieczeństw czyhających w sieci. Uczniowie poznali  Z zaciekawieniem słuchali informacji, dotyczących  z przedstawicielem policji.  uczestniczyli w spotkaniu  klas I-III  Uczniowie

w komputerze.   przemocą  epatujących  niebezpiecznych gier i materiałów   jak ustrzec się od  informacji,  wiele wskazówek dotyczących  W trakcie dyskusji z policjantem uczniowie uzyskali

wszyscy uczniowie ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.   a był to Sznupek, który w wesoły sposób pokazał, jak bezpiecznie przechodzić przez jednię tam, gdzie są pasy – zebrę - lub ich nie ma. Potem była wesoła zabawa w zgadywanie kolorów. Światło czerwone –stój, światło pomarańczowe - przygotuj się, a zielone jest dla ciebie- przejdź bezpiecznie na drugą stronę. Na pamiątkę spotkania z policjantem i wesołym Sznupkiem  Po wszystkich odpowiedziach i wyjaśnieniach nurtujących uczniów w sprawie niebezpieczeństw w sieci, do drzwi zapukał niespodziewany gość,

      

      

       

      

„MAGICZNA  SKRZYNKA”

 

W projekcie „Magiczna skrzynka” naszą szkołę reprezentowały:

Magdalena i Weronika Czerwińskie

Natalia Kowalska

Martyna Bargieła

Emilka Nowomiejska

Tytuł spektaklu Kamiszibai brzmiał: ,,Opowieść o Marianie”.

A oto słowa podziękowania skierowane przez Dyrektora Biblioteki Miejskiej do wszystkich uczestników projektu:

„Jeszcze raz dziękuję za Wasze zaangażowanie, dyspozycyjność oraz profesjonalne podejście do projektu "Magiczna skrzynka" na każdym etapie jego realizacji. To dzięki Wam spektakl finałowy był wyjątkowy i stał na wysokim poziomie artystycznym. Gorące podziękowania kieruję do wszystkich dzieci uczestniczących w projekcie. Poziom poszczególnych opowieści i prezentacji przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.

Co tu dużo pisać: Byliście re-we-la-cyj-ni!”

Uczniów naszej szkoły do udziału w projekcie przygotowały nauczycielki: Aneta Łągiewka, Dorota Zieleniec.

UCZNIOWIE KLAS  I-IV NA  SPEKTAKLU  "PINOKIO"

     10 października w naszej szkole gościliśmy teatrzyk z Krakowa, który zaprezentował najmłodszym dzieciom spektakl pt. „Pinokio”.      

Z ciekawością i podziwem obserwowali poczynania aktorów, a w trakcie spektaklu niejednokrotnie rozlegał się gromki śmiech.Uczniowie mogli uczestniczyć w tworzeniu przedstawienia.

       

      

               

           

             

 

WOLONTARIUSZE NASZEGO SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

„PRZYJAZNA DŁOŃ”  ZNÓW NA STRAŻY

 Choć tym razem w strugach deszczu, to jednak zawsze na straży. „Jesteśmy i pomagamy” – to motto towarzyszy nam podczas każdej ważnej akcji charytatywnej.

W dniu 8.10. 2017 roku przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy, przeznaczonych dla Stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Udało się zebrać kwotę 719 złotych.

Tegoroczny XVII Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które okazały swą ofiarność na rzecz potrzebujących, młodych uzdolnionych ludzi.

Wolontariusze szkolnego koła wolontariatu „Przyjazna dłoń” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach  wraz z opiekunem panią Agatą Cegłą.

        

      

NASI UCZNIOWIE

UCZCILI PAMIĘĆ PAPIEŻA POLAKA – ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

 

            W dniu 8.10.2017 roku uczniowie naszej szkoły przygotowali inscenizację z okazji XVII Dnia Papieskiego, którą zaprezentowali w Kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łazach.

Swoje występy rozpoczęli od przedstawienia krótkiej historii obchodów dni papieskich w Polsce. Potem popłynęły słowa wiersza:           

o Jego wysiłku, miłości niezmiennej.
o Jego wielkości i pracy codziennej,
by prawdziwa była zawsze ich wymowa;
„By uczcić Papieża trzeba dobrać słowa,

co oznacza prawdę i to, co uczciwe.
O tym , co dobre i co sprawiedliwe,

wzywał o rozsądek i o sprawiedliwość.
Wołał o sumienność, prosił o uczciwość,
bo On nieustannie do pokoju zmierzał.
Pracowite życie naszego Papieża,

bo do grona Wielkich Jan Paweł II należy.”
Tę wielkość Papieża dobrocią się mierzy,

            Słowa te pozwoliły nam zrozumieć ile, nie tylko dla nas Polaków, ale i dla całego świata zrobił Święty Jan Paweł II.

Dla młodych ludzi wspomnienie osoby Papieża Polaka ma szczególne znaczenie. Dzięki zaprezentowanej inscenizacji mogli Go poznać, objąć myślą, przez wyobraźnie swoich serc i połączyć się z Nim duchowo.

Wszyscy doświadczyliśmy cudownych przeżyć związanych ze wspomnieniem Wielkiego Polaka Świętego Jana Pawła II.

Za zaangażowanie w uroczystość dziękujemy następującym uczniom: z klasy V a – Darii Dziedzic, Bartoszowi Cegle, który jednocześnie swoim śpiewem i grą na gitarze uświetnił całą uroczystość, Julii Pietraszek, Adriannie Pilarskiej, z klasy V b Julii Urbańskiej i z klasy IV Annie Woldan i Zofii Jach.

Serdecznie dziękuję. Agata Cegła. 

 

 

NIESIEMY POMOC OFIAROM TRZĘSIENIA ZIEMI W MEKSYKU

 

W dniu 01.10.2017 roku wolontariusze naszego Szkolnego Koła Wolontariatu  „Przyjazna dłoń” zbierali pieniądze na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Meksyku.

Wolontariusze we współpracy z Parafią św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łazach i Fundacją ,,Caritas Polska” włączyli się w ogólnopolską akcję „Kościół w Polsce dla Meksyku”.

Dzięki hojności naszych parafian i zaangażowaniu wolontariuszy udało się zebrać kwotę 630 złotych.

Serdecznie dziękujemy.

Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu „Przyjazna dłoń”

Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach 

wraz z opiekunem Panią Agatą Cegłą

 

MIĘDZYNARODOWE  ŚWIĘTO  TABLICZKI  MNOŻENIA

 

Dnia 29.09.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Tabliczki Mnożenia.

Przygotowania do  tego święta zaczęły się od pierwszych dni września. Uczniowie w tym czasie przygotowywali plakaty, rekwizyty, ozdabiali szkołę tematycznymi dekoracjami, układali   rymowanki na temat działań tabliczki mnożenia. Aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, wykorzystując przeróżne formy „tabliczkowych” gier i zabaw, kolorowanki, puzzle, krzyżówki,  rebusy. Przeprowadzali też krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy wcześniej zaliczyli testy tabliczki mnożenia  na 100%, utworzyli  specjalną Komisję Egzaminacyjną. Komisja ta sprawdzała  znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych i przyznawała tytuł mistrza tabliczki mnożenia tym osobom, które bezbłędnie w ciągu 1 minuty podały odpowiedzi na 5 wylosowanych  przykładów. Zabawa była rewelacyjna.     

              

                              

    DZIEŃ  JĘZYKÓW EUROPEJSKICH    26   WRZEŚNIA  2017 r.   w  ,, TRÓJCE ‘’.

Dzień dobry!    Good Morning!     Buon giorno!      Guten Tag!     Buenos Dias!     Здравствуйте!

       W dniu 26 września 2017r. po raz szesnasty obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Jest to święto językowej różnorodności i uczenia się języków. Dzień Języków Europejskich  świętowaliśmy również w ,,Trójce’’. Była to świetna okazja, aby propagować wśród dzieci naukę języków obcych poprzez prace projektowe w klasach starszych i poprzez zabawę w klasach młodszych.  Uczniowie klas IV-VII przygotowali prace projektowe na temat historii języków europejskich oraz ich charakterystykę – uczniowie poznali wspólne korzenie języków europejskich i wynikające stąd podobieństwa. Starsi uczniowie prezentowali swoje umiejętności językowe (odgrywanie scenek rodzajowych, quiz językowy, konkurs ‘’ Tongue twisters – angielskie i niemieckie łamacze językowe’’). Uczniowie klas I-III wykonali prace plastyczne na temat ,,Dlaczego warto uczyć się języków obcych?’’ Prace uczniów zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej. Przeprowadzone zajęcia uświadomiły uczniom , jak wiele korzyści przynosi nauka języków obcych .Dzięki niej możemy poznać i lepiej zrozumieć innych ludzi,  ich tradycje i kulturę. Znajomość języków pomaga ludziom podróżować i nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie, daje szansę podjęcia studiów za granicą, lepszej pracy i wyższych zarobków. I nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków. Warto więc uczyć się języków obcych, gdyż otwierają przed nami wiele możliwości i nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach ta umiejętność może nam się przydać.

Tak więc : ,, Czyś jest dziewczyną, czy jesteś chłopcem, ucz się mój  drogi języków obcych !’’    

      

OBCHODY EUROPEJSKIEGO  DNIA  BEZ  OFIAR  ŚMIERTELNYCH  NA DROGACH

 

W dniu 21 września uczniowie SP 3 w Łazach obchodzili Europejski  Dzień  bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. W ramach akcji wykonywano plakaty tematyczne, gazetki w klasach i na korytarzu szkolnym. Przeprowadzono pogadanki z uczniami , zorganizowano  konkurs plastyczny , przeprowadzono lekcje w terenie „ Bezpieczna droga do szkoły”. Zorganizowano   zajęcia świetlicowe „ Znamy znaki drogowe”. Wykonano wystawkę prac konkursowych.

W ramach obchodzonego święta zorganizowano wyjazd całej szkoły na Dzień Otwarty Policji w Katowicach.

         

        

        

DNI  OTWARTE  POLICJI

              

                    

        

       

      

             

        

 

A  TO  HISTORIA!!!                

         Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. Stało się to dzięki pani dyrektor-Alfredzie Wojtali - która postanowiła zaprosić uczniów do udziału w zajęciach pod hasłem ,, Żywa Lekcja Historii”.

         Uczestnikami zajęć byli uczniowie klas I-VII. Prowadzący zaproponowali szereg niezwykle interesujących zagadnień z wykorzystaniem nowatorskich, aktywizujących metod nauczania.

         Na wstępie uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali historycznych  opowieści o starożytnym Rzymie. Dowiedzieli się, między innymi, kim byli Romulus, czyli legendarni założyciele Rzymu. Ogromną atrakcją była możliwość obejrzenia, a nawet przymierzenia elementów stroju historycznego. Następnie uczniowie poznali elementy uzbrojenia rzymskich wojowników.  W drugiej części spotkania młodzież świetnie poradziła sobie z udzielaniem odpowiedzi na zadawane pytania.  

Wszyscy uczestnicy zajęć   jednogłośnie stwierdzili, że udział w ,, Żywej Lekcji Historii” był dla nich niezwykłym przeżyciem. Zdobyli wiele nowych wiadomości. Takie lekcje pamięta się bardzo długo.

       

       

       

       

         

      

 

                        ,,ŻEGNAJCIE  WAKACJE,

                                            WITAJ  SZKOŁO”, CZYLI…

CZAS ROZPOCZĄĆ

ROK   SZKOLNY   2017/2018

     

         Nadszedł dzień 4 września, więc czas rozpocząć  rok szkolny.  Odświętnie ubrani uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele zgromadzili się tłumnie na placu szkolnym.

Pani Dyrektor-Alfreda Wojtala - serdecznie  powitała wszystkich uczestników uroczystości. Swą obecnością zaszczycił nas radny – Pan Alfred Bachowski. Szczególnie ciepłe słowa Pani Dyrektor skierowała do pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy przestąpili próg naszej szkoły. Wszystkim uczniom natomiast życzyła sukcesów i wspaniałych wyników w nauce.  Pani Dyrektor gorąco powitała też nowych nauczycieli, którzy będą uczyć w klasie VII, bo przecież zostaliśmy szkołą ośmioletnią.  Rok szkolny 2017/2018 czas zacząć…                                    

Aktualności

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA NR3
    ul. rtm. Witolda Pileckiego14
    42-450 Łazy
  • 032 67 29 642