Z życia szkoły

Rok szkolny 2018/2019

OTWARTA UROCZYSTOŚĆ - DZIEŃ KOBIET

        W czwartek 14 marca po południu odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach Otwarty Dzień Kobiet. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zaprosili wszystkie chętne kobiety - małe i duże, na wspólne świętowanie tego uroczystego dnia. Na przybyłe panie czekały liczne atrakcje.

       Uroczystość otworzył występ naszych uczniów, którzy zaprezentowali układ taneczny do muzyki z filmu ,,Vabank”.  Po występie panie mogły skorzystać z porad profesjonalnych makijażystek. Pani Kamila oraz pani Olga wykonywały makijaż wieczorowy i udzielały porad na tematy kosmetyczne. Pani Joanna  pokazała swoje umiejętności fryzjerskie i wyczarowała piękne fryzury. Panie korzystały również z porad zdrowotnych naszego specjalisty - pana Marcina Sikory. Nasze uczennice - Magdalena Klekocka, Wiktoria Kopeć i Patrycja Skrzypiciel fachowo zajęły się malowaniem twarzy dziewczynkom oraz zaplataniem włosów w piękne warkocze.

       Na panie czekała także kawiarenka i słodki poczęstunek. Wszystkie przybyłe panie chętnie korzystały z proponowanych atrakcji i  doskonale się bawiły.

 

POKAZY Z FIZYKI

        11 marca 2019 roku uczniowie SP nr 3 w Łazach uczestniczyli w pokazach z fizyki. Głównym celem pokazów było empiryczne wyjaśnienie  podstawowych praw fizyki, które występują wokół nas.

          Dzieci miały okazję zobaczyć  lewitującą piłeczkę w strumieniu powietrza, płonącą ławkę oraz płonącą dłoń swojej koleżanki. Młodzi przyrodnicy poznali sposób na szybkie wtłoczenie powietrza w trzymetrowy rękach do pieczenia oraz przelanie płynu z jednej butelki do drugiej. Jednak największe emocje wzbudziła rozmowa prowadzona przez uczniów po wdechu helu.

          Tego typu zajęcia zawsze pozwalają w pełni wykorzystać aktywność uczniów i ich zdolność poznawczą oraz rozwijać w nich zainteresowanie fizyką. Ponadto doświadczenia poparte przykładami z życia codziennego przyczyniają się do postrzegania fizyki jako prostej i co najważniejsze potrzebnej nauki. 

 

ŚWIATOWY  DZIEŃ   KOBIET 

 

          8 marca, jak co roku, zebraliśmy się, aby uczcić Światowy Dzień Kobiet. W tym roku postawiliśmy na taneczny show.

          W imieniu  męskiej części naszej szkoły  uczniowie klasy pierwszej  zaprezentowali program artystyczny. Dzień Kobiet to święto szczególne obchodzone we wszystkich  kulturach. Zawsze uroczyście, choć na różne  sposoby. I dlatego zaprosiliśmy wszystkich uczniów na krótką wędrówkę przez wieki, przedstawiając,  jak świętowano Dzień Kobiet na początku świata, a jak świętujemy   dzisiaj.  

          Były układy taneczne  mężczyzn z pierwszej klasy, którzy tańczyli dla swoich pań i koleżanek z różami oraz w kapeluszach i w krawatach.  Ponieważ Dzień Kobiet bez kobiet  byłby mało rozrywkowy, dziewczynki z klasy pierwszej zintegrowały się z męską częścią  i  uświetniły  uroczystość, pięknie tańcząc z kwiatami. Na zakończenie złożyliśmy  życzenia wszystkim  paniom i koleżankom - dużo uśmiechu i radości, aby  każdy dzień był jak  kwiat, który podlany uśmiechem  pięknie rozkwita.

           Zgromadzona w sali rekreacyjnej publiczność, czyli wszyscy uczniowie z klas I-VIII, nagrodzili gromkimi brawami występ swoich koleżanek i kolegów. Uroczystość zakończyła pani dyrektor podziękowaniami dla  uczniów i wychowawcy  za przygotowanie akademii z okazji Dnia Kobiet.                                                                                

         

       

         

         

       

 

PRELEKCJA PROFILAKTYCZNA

 

         Dnia 7 marca 2019 roku odbyła się w naszej szkole  dla klas 4-8 prelekcja profilaktyczna z panią Martą Wnuk z Oddziału Prewencji KP w Zawierciu.

         Pani policjant przeprowadziła z uczniami pogadankę na temat zagrożeń związanych  wynikających z:

- korzystania z Internetu (zagadnienie posiadania kont na fb lub innych portalach społecznościowych, zamieszczanie treści w Internecie, cyberprzemoc),

- korzystania z telefonów komórkowych (wykorzystanie wizerunku),

- niszczenia mienia (szkolnego i innych),

- zażywania substancji odurzających (dopalacze, alkohol, papierosy, narkotyki),

- złożonych relacji koleżeńskich (obowiązek moralny reagowania na przemoc itp.),

- obowiązków ucznia (obowiązek nauki, wagary, uświadomienie dzieciom, że nauczyciele pełnią role funkcjonariuszy publicznych ),

- ochrony własności (postawa asertywna).

 

    Pani policjant  uświadomiła uczniom konsekwencje prawne niewłaściwego/ amoralnego zachowania (demoralizacji) oraz wagę działań etycznych zgodnych z literą prawa zarówno w szkole  jak i poza nią. Warto prowadzić z uczniami takie rozmowy.

 

                       

 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

     Konkurs recytatorski na stałe zagościł w murach naszej szkoły. W tym roku odbył się on  dnia 6 marca. Uczniowie klas I-II oraz IV-VIII prezentowali swój  talent oratorski.

         Komisja Konkursowa w składzie:  dyrektor szkoły-pani Marzena Bargieł, pani Edyta Gibas oraz pani Aneta Łągiewka wsłuchiwała się w  piękną deklamację wierszy oraz prozy. 

Jury wyłoniło zwycięzców. Wśród uczniów klas młodszych laureatką została Emilka Koza z klasy II, którą przygotowywała pani Edyta Gibas.

 Wśród  uczniów kl. IV-VIII zwyciężyli:

-  Filip Wojtasik z klasy IV - I miejsce   

-  Bartosz Cegła z klasy VI a - II miejsce.

Wyróżnienie otrzymał Sebastian Banaś z klasy VIII. Uczniów klas starszych do konkursu przygotowywała pani Aneta Łągiewka.

         Laureaci I i II miejsca będą nas reprezentować podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się  dnia 12 marca 2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach. Życzymy dalszych sukcesów!

 

SUKCES NASZYCH UCZENNIC

W  MIĘDZYSZKOLNEJ  OLIMPIADZIE HUMANISTYCZNEJ

         Dwie uczennice klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach – Magdalena Czerwińska i Weronika Czerwińska - zakwalifikowały się do  II etapu  Międzyszkolnej  Olimpiady Humanistycznej z Języka Polskiego.

Odbyła się ona 05.03.2019 roku w auli Katolickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zawierciu.  Do finału zgłoszeni zostali  uczestnicy ze szkół podstawowych min. z  Łaz, Zawiercia, Poręby czy Ogrodzieńca. Konkurs był okazją do sprawdzenia wiedzy i umiejętności z  języka polskiego.

Rywalizacja była zacięta, a poziom bardzo wysoki. Nasze ósmoklasistki - Magdalena Czerwińska oraz Weronika Czerwińska pokonały wszystkich konkurentów i zajęły

I miejsce. Dziewczynki uzyskały jednakowy, bardzo wysoki wynik punktowy. Otrzymały wspaniałe nagrody i dyplomy.

Uczennice do olimpiady przygotowywała nauczycielka języka polskiego - pani Aneta Łągiewka.

 

„PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO”,

CZYLI BIESIADA W SP  3

 

             W piątkowe popołudnie, 25 stycznia 2019 r.  odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach niezwykła uroczystość.

         Szkolny Klub Wolontariatu „Przyjazna dłoń”, którego opiekunem jest pani Agata Cegła, zaprosił wszystkich chętnych seniorów z Łaz na wspólną biesiadę pod hasłem „Piosenka jest dobra na wszystko”. Nie zabrakło przedstawicieli prężnie działających grup i związków senioralnych z terenu miasta. Mury szkolne zaszczycili swą obecnością: Chór „Semafor”, Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Teatr Miraż.

            Licznie przybyli goście mieli okazję zapoznać się z ideą oraz przesłaniem wolontariatu, którą dzieci starały się przybliżyć gościom wierszem i piosenką. Po występach uczniów swe umiejętności wokalne mogli zaprezentować dorośli. Nie zabrakło piosenek ludowych, biesiadnych i bigbitowych. Największym powodzeniem cieszył się utwór „Czarny Alibaba”, gdyż zainspirował zebranych do wspólnego tańca, momentalnie podniósł atmosferę wspólnej zabawy i w ekspresowym czasie zintegrował starszych i młodszych.

           Okres karnawału sprzyja zabawie, dlatego postanowiliśmy otworzyć podwoje naszej placówki dla starszych mieszkańców Łaz, aby mieli śmiałość zadzwonić do szkoły i nie wstydzili się poprosić o pomoc w drobnych pracach domowych, zakupach lub po prostu spędzić z młodymi kilka godzin.

 

           

 

 

 

 

XVIII GMINNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

 

            15 grudnia 2018 roku w sali widowiskowej MOK w Łazach odbyły się przesłuchania    w ramach Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

               Uczennice klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach - Emilia Koza i Marta Włoch  zajęły II miejsce w kategorii klas I-III. Zaśpiewały dwie pastorałki: „Gdy Pan Jezus się narodził” oraz „Od serca do ucha”, które przygotowały pod kierunkiem wychowawczyni -pani Edyty Gibas.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

             

 

         

 

          

 

PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE

 

        W piątek 14 grudnia 2018 r. o godzinie 18.00 w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach odbyło się przedstawienie jasełkowe.

            Niebiańską dekorację, pełną wirujących refleksów światła, przygotowały panie: Agata Cegła i Edyta Gibas, zmieniając szkolną klasę w nastrojową noc narodzenia Pana.

            Swe talenty wokalne i aktorskie prezentowali uczniowie klasy I pod kierunkiem pani Alfredy Wojtali, klasy II pod kierunkiem pani Edyty Gibas oraz uczniowie klasy V, należący do szkolnego koła teatralnego. Nad całością spektaklu czuwała pani Dorota Zieleniec, a o oprawę muzyczną zadbał pan Rafał Janus wraz z chórem szkolnym.  W czasie występów swe uzdolnienia muzyczne  prezentowali również soliści z klasy VI a: Adrianna Pilarska i Bartosz Cegła.

            W tym dniu społeczność szkolna miała zaszczyt gościć w progach naszej placówki:

- panią kierownik Wydziału Edukacji  Bożenę Miklas,

- panią Teresę Nowak- przewodniczącą ZNP,

- pana radnego Alfreda Bachowskiego,

-księdza proboszcza Jarosława Piekarza.

            Występy uczniów spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem rodziców, dziadków i zaproszonych gości.

 

       

 

       

 

       

 

       

 

      

 

       

 

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

W

SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W ŁAZACH

 

         Dzień Wolontariusza w naszej szkole wpisał się już na stałe w kalendarz uroczystości szkolnych. Już od roku 2016 obchodzimy Światowy Dzień Wolontariatu.

      Również i w tym roku, w dniu 5 grudnia, uczestniczyliśmy w obchodach  Dnia Wolontariusza, przygotowanych przez Szkolne Koło Wolontariatu „Przyjazna dłoń”. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia nas przez Wolontariuszy w ideę szeroko pojętego wolontariatu oraz zaprezentowania działalności koła. Szczególne słowa, wypowiedziane podczas uroczystej akademii, które stanowią dewizą Szkolnego Koła Wolontariatu „Przyjazna dłoń” -Wolontariusze działają wszędzie tam, gdzie działa się dla dobra innych”, na zawsze pozostaną w naszych sercach. Duma i radość towarzyszyły nowym członkom koła, kiedy pani dyrektor Marzena Bargieł wręczyła im „Identyfikatory wolontariusza” oraz podziękowała za dobre serce, chęć niesienia pomocy bliźnim i poświęcanie swojego wolnego czasu.

         Potem wszyscy razem wysłuchaliśmy montażu słowno – muzycznego, przygotowanego na tą okoliczność przez panią Agatę Cegłę, panią Dorotę Zieleniec i pana Rafała Janusa.

       Ogromne emocje towarzyszyły nam, gdy z ust nowych wolontariuszy popłynęły słowa: „Dziś los nie szczędzi drwin, a życie to nie film. Są wokół nas tacy, którym życie nie podaje szczęścia na tacy. Wolontariuszem pragnę być, by się ziściły ich marzenia i sny. Puste słowa, co brzmią jak wiatr, tak naprawdę nikt tu nie pragnie rad. Liczą się tylko prawdziwe czyny i dźwięczne słowa: „Na Ciebie wolontariuszu liczymy”!

       Piękne teksty i słowa, odnoszące się do pomocy bliźniemu poprzez działalność wolontariacką, wzbogaciły odśpiewane przez naszych wolontariuszy piosenki: „Pomaganie jest trendy”, „Moja i twoja nadzieja”, „Nie liczę godzin i lat”, „Wszystko mi mówi, że ktoś mnie pokochał”, „Tolerancja” oraz „Barcelona”.

     Na zakończenie pani dyrektor Marzena Bargieł podziękowała wolontariuszom naszego koła za ich zaangażowanie i pracę na rzecz potrzebujących w środowisku szkolnym i lokalnym. 

 

           

 

         

 

        

 

          

 

WRÓŻBY DLA SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ

 

           W piątek, 30 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 Samorząd Uczniowski zorganizował wróżby dla całej społeczności szkolnej. Dziewczęta: Natalia Polechońska z klasy VIII, Wiktoria Kopeć, Magdalena Klekocka oraz chłopcy: Jakub Wolny,  Kamil Chmurzyński i Wiktor Polechoński z klasy VII - przystroili do wróżb świetlicę szkolną, aranżując w niej przy pomocy zasłon niecodzienne, tajemnicze i odosobnione zakamarki. W tak zmienionej przestrzeni uczniowie mogli za pomocą drzewka szczęścia dowiedzieć się, co ich czeka w najbliższej przyszłości, poznać imię przyszłego męża lub żony, sprawdzić, jaki zawód  przyjdzie im wykonywać. Po zakończeniu wróżenia każda klasa wykonywała taniec integracyjny pod kierunkiem Natalii, Wiktorii i Magdy.  Tradycji stało się zadość, a dziewczęta nie po raz pierwszy potwierdziły swój talent do animacji kulturalnej zaprawiony olbrzymią dozą entuzjazmu do pracy społecznej.

 

         

 

        

 

        

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W NASZEJ SZKOLE

 

 

            Dnia 26 listopada 2018r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość zorganizowała nasza bibliotekarka szkolna, Anna Słuja- Kropiewnicka. Adresatami tej imprezy byli uczniowie klas I – IV.

      Głównym celem popularyzacji tego święta było przypomnienie najważniejszych wartości, jakimi są dzieciństwo, miłość, ciepło. Z tymi słowami łączy się Pluszowy Miś.

Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi przyjaciółmi. Maskotki były różne - od bardzo malutkich do bardzo dużych.

        Na początku spotkania bibliotekarka zapoznała dzieci z historią pluszowego misia oraz z najbardziej znanymi misiami – bohaterami literackimi.  Następnie przeczytała uczniom wiersze i opowiadania związane z Kubusiem Puchatkiem oraz zadawała zagadki związane z misiami.                             

                                                                                                   

        Na zakończenie obchodów dzieci w bibliotece szkolnej obejrzały wystawę książek, których bohaterami są misie. Każdy uczestnik otrzymały ,,małe co nieco”, czyli słodki poczęstunek oraz kolorowankę tematyczną.

       Zainteresowanie uczniów świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek, miś jest ulubioną maskotką dzieci, moda na misie nie przemija.

        Dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Bardzo serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji tego dnia należą się też wychowawczyniom: Alfredzie Wojtali, Edycie Gibas, Katarzynie Pietrakowskiej.

 

 

UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W ŁAZACH

ZNÓW NA PODIUM W DEKANALNYM KONKURSIE WIEDZY BIBLIJNEJ

 

„Biblia jest Księgą, której sama treść świadczy o jej boskim pochodzeniu /…/ Biblia jest moim najszlachetniejszym skarbem, bez którego byłbym nędzarzem”.

Immanuel Kant

 

          W dniu 22.11.2018 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach odbył się XXIV Konkurs Wiedzy Biblijnej na etapie dekanalnym (rejonowym). Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas V – VIII szkół podstawowych z Dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach.

         Naszą szkołę reprezentowała 3 – osobowa drużyna męska, która zwyciężyła w szkolnym etapie konkursu. Byli to: Bartosz Cegła z klasy VI a, Mateusz Kowalczyk z klasy VII i Marcin Szlęk z klasy VII.

         Najlepsi z najlepszych zmierzyli się ze sobą, rozwiązując test wiedzy biblijnej z Ewangelii św. Łukasza, opracowany przez Wydział Katechetyczny Kurii w Sosnowcu.

       Uczniowie musieli wykazać się szczegółową wiedzą i znajomością cytatów z  Ewangelii według św. Łukasza. Nie było łatwo, ale udało się.

          Dwóch uczniów z naszej szkoły pokonało pozostałych uczestników i zdobyło I i III miejsce w konkursie.

Na podium w Niegowonicach stanęli następujący uczniowie:

-miejsce I – Bartosz Cegła – klasa VI a

-miejsce III – Marcin Szlęk – klasa VII.

Gratulujemy!!!

       Jesteśmy z Was dumni. Dziękujemy za poświecenie swojego wolnego czasu i godne reprezentowanie nas w tym konkursie.

 

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI 2018 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR3

 

 

            Z inicjatywy nauczycielek - pani Doroty Zieleniec i pani Anny Słui-Kropiewnickiej przy współpracy z Samorządem Uczniowskim w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach dnia 21. listopada po raz pierwszy zorganizowano Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

       Dzień ten obchodziliśmy, aby podkreślić, jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienia miłych słów czy niesienia bezinteresownej pomocy.

         W szkole na lekcjach rozmawialiśmy na temat życzliwości. Na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty przygotowane przez uczniów na temat Dnia Życzliwości - zasad życzliwego człowieka, przysłów i powiedzeń o życzliwości. Każdy też mógł napisać na specjalnie przygotowanym kartonie miłe słowa, życzenia i myśli.

       W tym dniu został przeprowadzony plebiscyt pod hasłem ,,Najżyczliwszy Uczeń”. Najwięcej głosów uzyskał uczeń klasy VII – Jakub Wolny. W przyszłym roku szkolnym również będziemy wspólnie zachęcać wszystkich do czynienia dobra.

         Pamiętajmy, że życzliwość to wyjątkowa cecha człowieka, więc bądźmy dla siebie serdeczni przez cały rok. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego święta.     

 

 

GRA MIEJSKA

,,DROGA KU WOLNOŚCI”

 

        10 listopada 2018 r. z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach odbyła się Gra Miejska, którą zorganizowaliśmy w ramach obchodów rocznicy 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

        Idea Gry Miejskiej polega na połączeniu aktywności ruchowej – zabawy terenowej – ze zdobywaniem wiedzy w atrakcyjny sposób. Gra Miejska miała więc formę konkursu edukacyjnego, łączącego w sobie elementy zabawy i rywalizacji wg zasad fair play oraz uczenia się poprzez działanie.

 

         Nadrzędnym celem Gry było wzbudzenie zainteresowania postaciami, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, weryfikacja i utrwalenie wiadomości z zakresu doniosłych wydarzeń w historii naszego narodu, szczegółowe poznanie topografii miasta Łazy oraz nabycie umiejętności czytania mapy i wyznaczania na niej kierunków.

       W Grze Miejskiej, zorganizowanej pod patronatem Burmistrza Łaz – Pana Macieja Kaczyńskiego - wzięły udział reprezentacje uczniów klas V- VIII ze szkół podstawowych w Wysokiej, Chruszczobrodzie, Ciągowicach, Grabowej i Łazach – SP 1 oraz SP 3.

       Naszą reprezentację tworzył zespół w składzie: Anna Woldan, Tobiasz Kowalski, Bartosz Cegła, Bartosz Misiewicz, Dominika Pluta, Marcin Szlęk, Magdalena Czerwińska i Weronika Czerwińska. Zespół dzielnie wspierał się nawzajem, uzyskując po rozwiązaniu zadań na 8 punktach kontrolnych 81 punktów, zdobywając tym samym pierwsze miejsce w Grze.

 

    

 

 

UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI 100-LECIA

ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

      9 listopada 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.   Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.11 odśpiewaniem czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób społeczność szkolna włączyła się w akcję „Rekord dla Niepodległej".

     W  części artystycznej uczniowie przedstawili w wierszach i utworach muzycznych polskie drogi do niepodległości od 1914 do 1989 roku . Całości przedsięwzięcia artystycznego dopełniły filmy skorelowane z tematyką utworów literackich i muzycznych, co niewątpliwie korzystnie wpłynęło na pełnię odbioru przygotowanego materiału. Wielkim atutem uroczystości były  piosenki patriotyczne w wykonaniu klasy 6a oraz klasy 2.

      Społeczność szkolna nagrodziła młodych artystów długimi brawami, a pani dyrektor Marzena Bargieł wyraziła swoje uznanie dla dokonań uczniów biorących udział w przedstawieniu.

       

 

        

 

       

 

       

 

      

  

 

GMINNY KONKURS  „100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”

     7 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły w składzie: Magda Czerwińska, Weronika Czerwińska, Mateusz Kowalczyk oraz Marcin Szlęk wzięli udział w Gminnym Konkursie Wiedzy „100 lat Niepodległości” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1.                     W konkursie wzięło udział 5 szkół naszej gminy. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu I wojny światowej, walki o granice po I wojnie światowej, II Rzeczypospolitej oraz II wojny światowej.

         Po trzydziestym pytaniu wszystko stało się jasne - nasza reprezentacja zdobyła  II miejsce, zaledwie o punkt przegrywając z  drużyną z Niegowonic.

         Drugą część turnieju stanowił Konkurs Literacki pod hasłem ,,Tobie śpiewam Ojczyzno”, w którym nasza reprezentantka – Magda Czerwińska z klasy VIII – zajęła III miejsce.

        Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy wykazali się ogromną wiedzą historyczną, polonistyczną oraz umiejętnością współpracy w grupie. Nasi srebrni oraz brązowi medaliści zdobyli dla szkoły wspaniały puchar i dyplom. Dziękujemy.

NASI UCZNIOWIE UCZESTNIKAMI XXIV KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ

 

       W dniu 25.10.2018 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach odbył się XXIV Konkurs Wiedzy Biblijnej. Tegoroczny konkurs miał na celu sprawdzenie wiedzy uczniów klas V – VIII na temat znajomości Ewangelii według św. Łukasza. Hasłem przewodnim był cytat z ewangelii „Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą” (Łk21, 33).

       W konkursie wzięło udział 8 uczniów. Swoją wiedzę prezentowali następujący uczniowie:

  1. Kacper Głąb                     – klasa V
  2. Zofia Szydło                    – klasa V
  3. Bartosz Cegła                   –klasa VI a
  4. Kamil Chmurzyński         – klasa VII
  5. Mateusz Kowalczyk        – klasa VII
  6. Marcin Szlęk                    – klasa VII
  7. Jakub Wolny                    – klasa VII
  8. Wiktor Wnuk                   – klasa VII

        Zmagania uczniów z testami, przygotowanymi przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, nadzorowała komisja w składzie:

  1. Przewodniczący – Proboszcz Parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łazach ks. Jarosław Piekarz
  2. Członek Komisji – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach pani Marzena Bargieł
  3. Członek Komisji – nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach pani Agata Cegła.

        Test konkursowy zawierał 23 pytania. Były to zarówno pytania zamknięte jak i otwarte oraz cytaty z ewangelii. Uczniowie musieli wykazać się szczegółową znajomością Ewangelii według św. Łukasza i wypełnić test konkursowy w 45 minut.

        Do etapu rejonowego, który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Niegowonicach w dniu 22 listopada 2018 roku, zakwalifikowały się 3 osoby – Marcin Szlęk z klasy VII,  Bartosz Cegła z klasy VI a i Mateusz Kowalczyk z klasy VII.

       Życzymy im dalszych sukcesów. Wszystkim pozostałym osobom składamy szczere gratulacje i szczególne wyrazy uznania za wiedzę, którą posiedli, bo przecież Ani bowiem talent bez wiedzy, ani wiedza bez talentu nie mogą stworzyć doskonałego mistrza– Marcus Vitruvius Pollio.

 

GMINNY KONKURS TEATRALNY W WYSOKIEJ

 

       We wtorek 19.10.2018 w Szkole Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej odbył się Gminny Konkurs Teatralny. Występujący w nim uczniowie mieli za zadanie przedstawić sztukę teatralną w języku angielskim lub niemieckim.

      W konkursie wzięło udział 5 grup teatralnych z 4 szkół. Szkołę Podstawową nr 3 reprezentowała grupa uczniów z klasy VI, pod kierunkiem Pani Urszuli Mędreckiej, w przedstawieniu w języku angielskim pt. " The moon is in the river" oraz grupa uczniów z klasy IV, pod kierunkiem Pani Katarzyny Pietrakowskiej, w przedstawieniu w języku niemieckim pt."Kleider Rap".  Przedstawienia oceniało Jury pod przewodnictwem eksperta -pani Doroty Zieleniec.

     Szóstoklasiści  wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem językowym oraz wyróżniali się   pięknie przygotowanymi kostiumami i zajęli w konkursie III miejsce, natomiast klasa IV otrzymała pochwałę za odwagę i dyplom uznania, gdyż jako jedyna z grup przygotowała występ w języku niemieckim. Gratulujemy!!! 

 

 

ŚLUBOWANIE KLASY I

 

               16 października 2018 roku odbyło sie uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach.

         Był to ważny dzień dla najmłodszych uczniów i ich rodziców. W obecności  dyrektora szkoły - pani Marzeny Bargieł, zaproszonych gości: pana  Burmistrza Macieja Kaczyńskiego, pani kierownik Wydziału Edukacji  Bożeny Miklas, radnych - pani Marii Stempel i pana Alfreda Bachowskiego, pani dyrektor BPMiG w Łazach -  Elżbiety Gradzik, prezesa zarządu oddziału ZNP w Łazach - pani Teresy Nowak, księdza Jarosława Piekarza, przewodniczącej Rady Rodziców pani Sylwii Włodarczyk oraz rodziców i dziadków, uczniowie zaprezentowali wiadomości i umiejętności, jakie zdobyli od 3 września 2018 roku. Wykazali się zdolnościami recytatorskimi, tanecznymi i muzycznymi. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie uroczystej przysięgi i pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach.

                  Po tym ważnym wydarzeniu pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, odznaki, medale i rogi obfitości przygotowane przez rodziców oraz upominki od zaproszonych gości. Na zakończenie uroczystości rodzice zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek.

 

        

 

       

 

      

 

       

 

      

 

      

 

      

 

       

 

DZIEŃ EDUKACJI  NARODOWEJ

 

W  SZKOLE PODSTAWOWEJ  NR 3 W ŁAZACH

 

 

       Aby uczcić ten jakże ważny dzień w życiu społeczności szkolnej, klasa V pod kierunkiem pani Doroty Zieleniec przygotowała występ kabaretowy pt. „Jeden dzień z życia ucznia” oparty prawie wyłącznie na pantomimie, mowie ciała i karykaturalnym przerysowaniu relacji w kontaktach uczniów z nauczycielami.

     W spektaklu niebagatelną rolę pełniły wstawki muzyczne utworów piosenkarzy polskich i zagranicznych, gdyż muzyka najkrótszą drogą pobudza emocje widza. Chór szkolny, przygotowany przez pana Rafała Janusa, zaśpiewał parodie znanych przebojów muzyki rozrywkowej pod wiele znaczącymi tytułami „Ciągle pała” oraz „O mnie się nie martw”.

       Pani Danuta Gotfryd na zajęciach techniki przygotowała niezwykle ciekawe kwiaty, które nie tylko pięknie wyglądały lecz… – i tu niespodzianka – nadawały się również do jedzenia, bo każdy miał w środku słodkiego lizaka.

      To był naprawdę wyjątkowo słodki dzień, bo pani dyrektor Marzena Bargieł poczęstowała wszystkich uczniów cukierkami z okazji swoich urodzin. Czy ktoś, kto obchodzi  urodziny w Dniu Nauczyciela, mógł wybrać inny zawód?

 

    

    

    

    

    

 

UCZNIOWIE

 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W ŁAZACH

UCZCILI PAMIĘĆ PAPIEŻA POLAKA – ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

 

            W dniu 14.10.2018 roku uczniowie naszej szkoły przygotowali inscenizację z okazji XVIII Dnia Papieskiego, którą zaprezentowali w Kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łazach.

Uczniowie przygotowali montaż słowno – muzyczny, w którym zaprezentowali historię i cel obchodów Dni Papieskich w Polsce oraz najważniejsze wydarzenia z życia św. Jana Pawła II. Rozpoczęli od przypomnienia, iż corocznie, od 2001 roku, w niedzielę poprzedzającą 16 października, rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, organizowany jest Dzień Papieski. Jest to szczególna forma wdzięczności Janowi Pawłowi II za katechezę jego życia i nauczania, za chrześcijańską miłość, odwagę, pokorę i mądrość, którymi dzielił się z ludźmi.

Tegoroczny, XVIII Dzień Papieski, nasi uczniowie skoncentrowali wokół dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości:

  1. 60 – tej rocznicy sakry biskupiej Karola Wojtyły (4 lipca 1958r. papież Pius XII mianuje ks. Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej; 28 września 1958 roku zostaje udzielona Karolowi Wojtyle sakra biskupia)
  2. 40 – tej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego – działo się to pamiętnego 16 października 1978 roku.
  3. Narodowych obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie naszej szkoły podkreślili, że hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Promieniowanie Ojcostwa” zachęca do sięgnięcia do homilii św. Jana Pawła II, wygłoszonej w Kielcach 3 czerwca 1991 roku, poświęconej IV Przykazaniu Bożemu – ,,Czcij ojca swego i matkę swoją”. Możemy tę homilię rozumieć jako konkretne wskazówki nadal aktualne w naszej Ojczyźnie. Ponadto, zwrócili uwagę słuchaczy na fakt, iż hasło to jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. „Promieniowanie ojcostwa” – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.

Koordynatorem przedsięwzięć związanych z obchodami Dnia Papieskiego jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W trakcie tego dnia zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.

Dla młodych ludzi wspomnienie osoby Papieża Polaka ma szczególne znaczenie. Dzięki zaprezentowanej inscenizacji mogli Go poznać, objąć myślą przez wyobraźnię swoich serc i połączyć się z Nim duchowo oraz zrozumieć, ile - nie tylko dla nas Polaków, ale i dla całego świata, zrobił Święty Jan Paweł II.

Wszyscy doświadczyliśmy cudownych przeżyć związanych ze wspomnieniem Wielkiego Polaka- Świętego Jana Pawła II.

Za zaangażowanie w uroczystość dziękujemy następującym uczniom: z klasy V Bartłomiejowi Szydłowskiemu, z klasy VI a – Darii Dziedzic, Bartoszowi Cegle, który jednocześnie swoim śpiewem i grą na gitarze uświetnił całą uroczystość, Natalii Stęplewskiej oraz z klasy VI b Julii Urbańskiej, Kajetanowi Norkowi i Darii Kopińskiej.

 Serdecznie dziękuję. Agata Cegła.

WOLONTARIUSZE

SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU „PRZYJAZNA DŁOŃ”

ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W ŁAZACH

ZNÓW NA STRAŻY…

 

„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas” (Flora Edwards)

„Jesteśmy i pomagamy” – to motto towarzyszy nam podczas każdej ważnej akcji charytatywnej.

W dniu 14.10.2018 roku w ramach obchodów XVIII Dnia Papieskiego przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy, przeznaczonych dla Stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Udało się zebrać kwotę 728 złotych.

Tegoroczny XVIII Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem Promieniowanie Ojcostwa”.

Koordynatorem przedsięwzięć związanych z obchodami Dnia Papieskiego jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.W trakcie tego dnia zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które okazały swą ofiarność na rzecz potrzebujących, młodych uzdolnionych ludzi.

Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu „Przyjazna dłoń”

ze

Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach

wraz z opiekunem Panią Agatą Cegłą

                                   

KONCERT LAUREATÓW - POWIATOWY FESTIWAL WOLNOŚCI

"WOLNOŚĆ W NAS"

        12 października 2018r. w sali widowiskowej MOK w Łazach odbyły się przesłuchania w ramach Powiatowego Festiwalu Wolności "WOLNOŚĆ W NAS".  Uczennice klasy drugiej - Emilia Koza i Marta Włoch zostały laureatkami tego konkursu. Zaprezentowały  dwa utwory: „Taki kraj” i „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, które przygotowały pod kierunkiem wychowawczyni - pani Edyty Gibas

            W dniu 14 października  wzięły udział w drugim etapie konkursu - Koncercie Laureatów „WOLNOŚĆ W NAS”, prezentując swoje zdolności wokalne.  Zajęły III miejsce w kategorii duety. Gratulujemy sukcesu!

          

                

                                      

,,TRÓJKA” NA SZLAKU NIEPODLEGŁOŚCI

            W piękną, jesienną sobotę 29.09.2018r. liczna grupa uczniów, rodziców wraz z nauczycielami wyruszyła spod naszej szkoły -SP nr 3 w Łazach -na 49 Rajd ,, Jesień Jurajska” pod hasłem ,,Na szlaku niepodległości”. Organizatorem rajdu był PTTK oraz UM w Zawierciu.

            Trasa rajdu wiodła przez Rokitno Szlacheckie, Kazimierówkę do Zawiercia. W czasie 4-godzinnej wędrówki prowadzący grupę przewodnik PTTK opowiadał ciekawie o historii miejscowości mijanych na trasie. Ta wędrówka była bardzo urokliwa: lasy tonące w jesiennych barwach, świeże powietrze, cisza, śpiew ptaków nastroiły młodych turystów optymistycznie. I tak młodzież dotarła do mety, którą był plac przy OSIR w Zawierciu. Na miejscu uczestniczyliśmy w różnych konkursach, otrzymaliśmy plakietki rajdowe i słodki poczęstunek.

             Podsumowania rajdu dokonał sam prezydent Zawiercia Witold Grim, który wręczał pamiątkowe dyplomy szkołom biorącym udział w rajdzie. To był naprawdę wyjątkowo spędzony dzień, który -mimo zmęczenia- młodzież SP nr 3 w Łazach będzie wspominać bardzo miło. Do zobaczenia na kolejnym rajdzie!

    

     

     

             

Dzień   Języków   Europejskich    26   września    2018r.

Dzień dobry!    Good Morning!     Buon giorno!      Guten Tag!     Buenos Diasǃ  Здравствуйте!

 

       W dniu 26 września 2018r. po raz piętnasty  obchodzony był w całej Europie Europejski Dzień Języków. Jest to święto językowej różnorodności i uczenia się języków. Dzień Języków Europejskich  świętowaliśmy również w „Trójce”. Była to świetna okazja, aby propagować wśród dzieci naukę języków obcych poprzez prace projektowe w klasach starszych i poprzez zabawę w klasach młodszych. Uczniowie klas IV-VIII przygotowali prace projektowe na temat historii języków europejskich oraz ich charakterystykę – uczniowie poznali wspólne korzenie języków europejskich i wynikające stąd podobieństwa. Starsi uczniowie prezentowali swoje umiejętności językowe (odgrywanie scenek rodzajowych, quiz językowy, tongue twisters). Uczniowie klas I-II wykonali prace plastyczne na temat ,,Dlaczego warto uczyć się języków obcych?’’ Prace uczniów zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej. W dniu 28 września 2018 r. odbył się szkolny apel przygotowany przez uczniów klasy IV i V podczas którego koledzy z klas  starszych uświadomili nam, jak wiele korzyści przynosi nauka języków obcych. Dzięki niej możemy poznać i lepiej zrozumieć innych ludzi,  ich tradycje i kulturę, Znajomość języków pomaga ludziom podróżować i nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie, daje szansę podjęcia studiów za granicą, lepszej pracy i wyższych zarobków. I nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków. Warto więc uczyć się języków obcych, gdyż otwierają przed nami wiele możliwości i nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach ta umiejętność może nam się przydać.

 

Tak więc: „Czyś jest dziewczyna, czy jesteś chłopcem, ucz się mój drogi języków obcych!”

      

                      

 

VIII   ŚWIATOWY DZIEŃ   TABLICZKI  MNOŻENIA

 

     Dnia 28.09.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach obchodziliśmy VIII   światowy dzień   tabliczki  mnożenia.

     Przygotowania do  tego święta zaczęły się od pierwszych dni września. Uczniowie w tym czasie przygotowywali plakaty, rekwizyty, ozdabiali szkołę tematycznymi dekoracjami, układali   rymowanki na temat działań tabliczki mnożenia. Aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, wykorzystując przeróżne formy „tabliczkowych” gier i zabaw, kolorowanki, puzzle, krzyżówki,  rebusy. Przeprowadzali też krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy wcześniej zaliczyli testy tabliczki mnożenia  na 100%, utworzyli  specjalną Komisję Egzaminacyjną. Komisja ta sprawdzała  znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły i przyznawała tytuł mistrza tabliczki mnożenia tym osobom, które bezbłędnie w ciągu 1 minuty podały odpowiedzi na 5 wylosowanych  przykładów. Zabawa była rewelacyjna.  

 

      

 

      

 


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŁAZACH        

 

            Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Dzień ten jest świetną okazją, aby uświadomić uczniom, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

W Polsce dzień ten został ogłoszony w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, rozwija język, pamięć i wyobraźnię.

            Dla uczczenia tego faktu w naszej szkole odbyło się głośne czytanie dzieciom. Uczestnikami  spotkania byli uczniowie klas I – V. Pierwszoklasiści poznali szkolne przygody Nudzimisiów, drugoklasiści usłyszeli o przygodach ,,Szewczyka Dratewki”, starsi uczniowie zapoznali się z nowościami wydawniczymi biblioteki szklonej.

            Teksty został zaprezentowane przez bibliotekarkę szkolną panią Annę Słuję – Kropiewnicką oraz uczniów klas starszych, którym serdecznie dziękuję za przygotowanie.

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA NR3
    ul. rtm. Witolda Pileckiego14
    42-450 Łazy
  • 032 67 29 642