Akcja przeciwpożarowa w ,,TRÓJCE”

Pierwszy dzwonek, drugi dzwonek, trzeci dzwonek… Czy to alarm przeciwpożarowy? Tak, ale na szczęście to tylko ćwiczenia ewakuacyjne na wypadek pożaru w budynku placówki. A przecież bezpieczeństwo uczniów to priorytet Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach.

W tym roku próbny alarm Pani Dyrektor – Alfreda Wojtala – zaplanowała na 22 września. O godzinie 10.00  rozległ się sygnał  informujący o zagrożeniu . Wszyscy uczniowie i pracownicy,  zgodnie z planem ewakuacji, opuścili budynek i udali się na plac szkolny. Ewakuacja przebiegła w sposób sprawny i szybki, co dowodzi, że  pracownicy szkoły przygotowani są do postępowania na wypadek pożaru. Wszyscy uczniowie zgromadzili się przed szkołą, a wychowawcy klas zdali raport o frekwencji Pani Dyrektor.

Nagle rozległy się dźwięki  syren z nadjeżdżających wozów strażackich. Jeden  nich wjechał na plac szkolny. Z budynku wydobywał się dym… Strażacy rozłożyli wąż do gaszenia wody. Wszyscy z zainteresowaniem obserwowali początek akcji. Duże zaciekawienie wzbudził u uczniów ubiór strażacki używany podczas gaszenia budynku.

Strażacy wsiedli do drabiny, która wysunęła się bardzo wysoko. Odbył się pokaz gaszenie pożaru, który mógłby objąć dach szkoły. Lały się strumienie wody. Uczniowie z zachwytem spoglądali na strażaków.  Wielkim przeżyciem dla dzieci było też obserwowanie sytuacji, podczas której udzielano pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym osobom. Akcja przebiegła wzorowo. Pani Dyrektor wraz ze strażakami weszła na drabinę i z kilkunastometrowej wysokości  skontrolowano stan obiektu. Wszystko zakończyło się szczęśliwie. Oby takie akcje zawsze były tylko ćwiczeniami.
Na uczniów czekały dodatkowe atrakcje. Mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem nowoczesnego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Dowiedzieli się o pracy strażaka i predyspozycjach, jakie powinna posiadać  osoba ubiegająca się o pracę w tym zawodzie. Nad bezpiecznym przebiegiem akcji  czuwał aspirant sztabowy – Pan Wojciech Pluta  z Państwowej Straży Pożarnej  w Zawierciu, któremu składamy wyrazy uznania. Dzięki tak profesjonalnie przeprowadzonym pokazom ratowniczym uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia.

Dyrektor, nauczyciele i uczniowie  serdecznie  dziękują Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciągowicach i Niegowonicach  za przeprowadzenie w szkole ćwiczeń ewakuacyjnych i pokazów ratowniczych.