PAMIĘTAJMY – 3 MAJA-ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

Uczniowie klas IV-V pod kierunkiem swych wychowawczyń-pani Elżbiety Kijewskiej oraz pani Anety Łagiewki przygotowali montaż słowno-muzyczny, który przypomniał historię  niezwykle ważnego wydarzenia w dziejach Polski-   rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Młodzież podkreśliła, że  rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili uroczyście polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców.     Zwrócono uwagę, żę szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię.   Wielkim świętem państwowym stała się rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w okresie międzywojennym.  Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy.  Jednak dzieło Konstytucji 3 Maja nie zginęło. Przeszła ona do historii jako druga na świecie po konstytucji amerykańskiej, a pierwsza w Europie, przed konstytucją francuską, demokratyczna ustawa zasadnicza.        6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował, by przywrócić dzień 3 Maja jako święto państwowe na cześć uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku.

Uczniowie przypomnieli też, że 1 maja obchodzimy Święto Pracy, a 2 maja - Święto Flagi. Pamiętajmy o naszych biało – czerwonych barwach.