,,W czasie świąt pamiętaj o bon ton!”

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W jaki sposób uczniowie będą spędzać wolny czas? Wielu  zadzwoni do znajomych złożyć życzenia. Dzieci, podobnie jak dorośli, mnóstwo  chwil spędzą przy stole, spożywając pyszne potrawy, inni przede wszystkim będą wręczać prezenty. By nie popełnić jakiejkolwiek gafy podczas wykonywania tych czynności, uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach 14. grudnia przygotowali szkolną uroczystość pod hasłem ,,W czasie świąt pamiętaj o bon ton!”.

Bon ton to umiejętność zachowania się według przyjętych reguł towarzyskich i nienaganny sposób bycia, zatem uczniowie przypomnieli swym kolegom, jak właściwie zachować się w różnych sytuacjach. Młodzi aktorzy podczas przedstawienia zaprezentowali prawidłowe zachowanie dzwoniącego, który pomyli numer telefonu. Przypomnieli, że kiedy zadzwonimy pod niewłaściwy numer, trzeba grzecznie przeprosić i potem dopiero się rozłączyć. Należy też pamiętać, że obowiązkiem dzwoniącego do osoby prywatnej jest przedstawienie się.  Wedle zasad podajemy najpierw imię, potem nazwisko. Następnie możemy poprosić osobę, z którą chcemy rozmawiać. Nietaktem dzwoniącego są pytania: ,, Z kim rozmawiam?” lub ,,Gdzie się dodzwoniłem?”.

W najbliższym czasie, w związku z długą przerwą świąteczną, uczniowie zapewne wybiorą się do kina lub teatru. O czym zatem powinni pamiętać?

Do teatru należy ubrać się galowo, czyli założyć sukienkę lub marynarkę. Ponadto  trzeba przyjść przynajmniej kwadrans przed rozpoczęciem sztuki. Gdy idziemy do kina, obowiązuje nas dowolny strój. Podczas seansu nie wolno rozmawiać, jeść ani szeleścić papierkami. Robiąc to, przeszkadzamy w oglądaniu filmu innym widzom.

Uczniowie przypomnieli swym koleżankom i kolegom, jak należy zachowywać się  przy stole, również świąteczny. Absolutnie nie wolno, niedopuszczalne jest:

• bawienie się sztućcami,
  • uderzanie palcami w blat,
  • krzyżowanie pod stołem nóg,
  • zakładanie nogi na nogę,
  • machanie nogami.
    Przy stole należy siedzieć prosto, w ciszy spożywać posiłki, przed wstaniem – podziękować.

Ważnym elementem dobrych manier jest również znajomość zasad przedstawiania siebie i innych. Piątoklasiści przypomnieli, że zawsze przedstawiamy osobie starszej – osobę młodszą, dziewczynie – chłopca, kobiecie – mężczyznę.

Warto zatem zapamiętać:

• Gdy dzwonisz do kogoś, najpierw ty musisz się przedstawić.
  • Gdy dzwonisz do jakiejś instytucji, to ona najpierw podaje swoją nazwę.
  • Kiedy pomyliłeś numer, to przeproś, a potem się rozłącz.
  • W miejscach publicznych zachowuj się kulturalnie.
  • Podczas sztuki teatralnej lub seansu filmowego nie rozmawiaj.

Reasumując, stosowanie zwrotów grzecznościowych oraz jasne, zrozumiałe wyrażanie swych potrzeb i oczekiwań ułatwia codzienne życie, o czym młodzi ludzie mogą więcej przeczytać w książce Marii Dańkowskiej „Nastolatki i bon ton”.

GRU