Rok szkolny 2014/2015

75. Rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

26 września w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 75. rocznicy utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem polskiego hymnu narodowego -,,Mazurka Dąbrowskiego”.

Uczniowie przedstawili krótki rys historyczny Polskiego Państwa Podziemnego. Podkreślili, że było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie, nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony - wojskowy i cywilny - pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem, ale również  stworzenie siły moralnej oraz niepodległościowej tradycji. Uczniowie przypomnieli, jak skomplikowane było zdobywanie wiedzy w czasach II wojny światowej i na czym polegało tajne nauczanie. Minutą ciszy uczczono pamięć Polaków, którzy działali w Polskim Państwie Podziemnym.

Uroczystość przygotowali członkowie Szkolnego Koła Polonistycznego pod kierunkiem nauczycielki – pani Anety Łągiewki.