Rok szkolny 2013/2014

Święto Niepodległości

Dnia 08.11.2013 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów klasy IV, pod kierunkiem pani Doroty Zglejc i pana Rafała Janusa.

Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Uroczystość wprowadzała w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia Polaków walczących o niepodległość.

Uczniowie klasy IV popisali się brawurową recytacją wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”, jednego z najpiękniejszych wierszy o tematyce patriotycznej w poezji polskiej. Czwartoklasiści dali przykład wzorowego zachowania się podczas uroczystości o tematyce państwowej. Ubrani w odświętne biało granatowe stroje, zachowując powagę i skupienie, przepięknie śpiewając „Rotę” dali wyraz postawy patriotycznej, będącej wynikiem zrozumienia i przyswojenia nowych treści historycznych i kulturalnych.

LIS